Sağlık

İlk 6 ay yalnızca anne sütü verin!

İlk 6 ay yalnızca anne sütü verin!

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, dünyada her yıl 1.5 milyon bebek anne sütü ile beslenmediği için ölüyor.

Sağlık Bakanlığı uyarıyor: Anne sütüyle beslenen bebeklerde alerjik hastalıklar, ishal, zatürree, idrar yolu iltihabı ve bazı kanser türleri daha az görülüyor.

Emzirmenin teşvik edilmesi, özendirilmesi ve desteklenmesi çalışmaları kapsamında, Sağlık Bakanlığı, UNICEF ile işbirliği yaparak "Anne Sütünün Teşviki ve Bebek Dostu Hastaneler" programını yürütüyor. Bu program, annelere emzirme konusunda bilgi ve doğru alışkanlıklar kazandırmayı ve konunun önemini benimsetmeyi amaçlıyor.

1.5 milyon bebek ölüyor

Yeni doğan bebeği bir aşı gibi hastalıklardan koruyan maddeler yalnızca anne sütünde bulunuyor, oysa Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre dünyada her yıl 1.5 milyon bebek anne sütü ile beslenmediği için ölüyor.

En doğal ve en taze besin: Anne sütü

Sağlık Bakanlığı verilerine göre, Türkiye'de her yıl yaklaşık 1.5 milyon bebek doğuyor, 3 ayın altındaki her 5 bebekten 1'ine hazır mama veriliyor. 4-6 aylar arasında ise her 3 bebekten 1'i mamayla besleniyor. Son beş yılda 0-6 aylık çocuklarda biberonla beslenme oranında yüzde 20'lik bir artış oldu. Yapılan araştırmalar, Türkiye'de emzirmenin yaygın olduğunu ve doğumdan sonraki ilk aylarda hemen her bebeğin anne sütü ile beslendiğini gösteriyor. Genel emzirme oranı yüzde 95, ortalama emzirme süresi 12 ay olmasına rağmen, ilk 6 ay ek besine başlanması sorunlara neden oluyor. Bu dönemde ek besine başlanması veya ek besinlere çok geç başlanması, bebeklerde malnütrisyona (beslenme bozukluğuna) yol açıyor.

Verilere göre, bebeklerin ilk 6 ayda "sadece anne sütü" almaları gerekirken, gereksiz olduğu halde ishal riskini arttıran su ilavesi yapılıyor, gastrointestinal (sindirim) sistemin henüz yeterli olgunluğa ulaşmadığı bu dönemde çok erken ek besin verilmeye başlanıyor.

İlk 6 ay su bile vermeyin

Uzmanlar, bebeklere ilk 6 ay su dahil hiç bir besin verilmeksizin yalnızca anne sütü ile beslenme öneriyor. Altıncı aydan sonra uygun ek besinlere başlanarak anne sütü ile beslenmenin iki yaşına kadar sürdürülmesi gerekiyor. Anne sütü ile beslenen bebekler arasında alerjik hastalıklar, kulak iltihabı, ishal, zatürree, idrar yolu iltihabı ve bazı kanser türleri daha seyrek görülüyor. Anne sütüyle beslenen bebeklerin zihinsel gelişimleri de daha iyi ve okul çağında başarıları daha yüksek oluyor.

Bebeklik döneminde anne sütüyle beslenenler arasında ileri yaşlarda damar sertliği, multiple skleroz (MS) gibi sorunlar daha nadir görülüyor. İlk 6 ay anne sütüyle birlikte ek besin verilmesi bebeğin, anne sütünün bu hastalıkları koruyucu özelliklerinden yeterince yararlanmasını engelliyor.
Yayın tarihi: 03.10.2003
549
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.