Sağlık

İlerleyen bir kornea hastalığı...

İlerleyen bir kornea hastalığı...

İlk gençlik yıllarında gözlük numaralarının sık değişmesiyle kendini belli eden, ilerleyici bir kornea hastalığı: Keratokonus.

Öyle ki, geç kalındığında hastaların iyileşebilmesi için tek seçenek; kornea nakli. Korneadaki şekil bozukluğu giderek artan miyopi, düzensiz astigmatizma ve görme azlığına yol açıyor.

Her göz ameliyat için uygun değil
Günümüzde gözlük ve kontakt lenslerden kurtulmak için lazerle tedavi yoluna gidiliyor. Ancak her göz bu ameliyatlar için uygun olmuyor.

Göz Hastalıkları Uzmanı Doç.Dr.Banu Coşar, "Lazer, gözün kornea adı verilen en ön saydam tabakasına uygulanır. Korneanın keratokonus hastalığı, lazere engel olan göz hastalıklarından en yaygın olanıdır" diyor.

Klasik yöntem gözlük kullanımı
Keratokonus hastalığında ilk uygulanan klasik tedavi şekli gözlük kullanılması. Gözlüklerle yeterli görüş sağlanamadığında, sert gaz geçirgen kontak lensler kullanılıyor. Ancak sert lensler, çok konforlu olmamasıyla dikkat çekiyor.

Bu açıdan ortası sert, etrafı yumuşak özel lensler keratokonus hastaları tarafından daha sık tercih ediliyor. Buna karşın bazı hastalarda korneadaki şekil bozukluğu nedeniyle göze uyan bir kontak lens olmuyor. Başka bir grup hasta ise lensin gözden fırlayıp çıkması, toz kaçması veya batma hissi gibi nedenlerle lensleri kullanamıyor.

Tedavide yeni uygulama: Kornea içi halka Son yıllarda kerotokonusun tedavi alternatifleri arttı. Doç.Dr.Banu Coşar, "En çok uygulanan yöntemlerden biri kornea içi halka uygulaması." diyor. Bu yöntemde topikal anestezi ile kornea içine lazerle kanallar açılıyor ve bu kanallara halkalar yerleştiriliyor. Bu halkalar da kornea şeklini düzelterek mevcut kırma kusurunun azaltılmasını sağlıyor.

Son çare: Kornea nakli Kornea nakli ise keratokonus tedavisinde son çare olarak kullanılıyor. Görmesi çok düşük olan hastalarda bu yöntem uygulanıyor.

"Nakil alanında da gelişmeler var" diyen Doç.Dr.Banu Coşar sözlerini şöyle sürdürüyor:

"DALK adı verilen teknikle, korneanın tamamı değiştirilmiyor. Korneanın en alt tabakası korunuyor, bu da doku reddi riskini çok azaltıyor." Kornea nakli geçirmiş hastalara "topografi eşlikli lazer" adı verilen, kişiye özel lazer uygulaması da yapılabiliyor. Bu sayede nakil geçirmiş hastaların, miyopi ve astigmatizma gibi sıkıntıları da giderilebiliyor.
Yayın tarihi: 31.05.2007
747
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.