Sağlık

İlaçta indirim devri başlıyor

İlaçta indirim devri başlıyor

Eczaneler yapılan indirimleri bugünden itibaren ilaç fiyatlarına yansıtarak halka satış yapacak.

İlacın KDV'sinin yüzde 18'den yüzde 8'e çekilmesi fiyatlara yüzde 8.5'lik indirim olarak yansıdı. İlaç fiyatlarında yapılan 10 puanlık KDV indiriminin yanı sıra yeni ilaç fiyat kararnamesiyle kurların yeniden düzenlenmesi, bu sabahtan itibaren ithal ilaçların da ortalama olarak yüzde 20 ucuzlamasını sağlamış oldu.
Sağlık Bakanlığı yeni fiyat kararnamesi uyarınca ithal ilaç fiyatlarında düzenlemeye gitti. Buna göre, fiyatı dolarla belirlenen ithal ilaçlarda ortalama yüzde 14, fiyatı euro ile belirlenen ilaçlarda ise ortalama yüzde 10 indirime karar verildi. Fiyatlar kur ayarlamasına göre düzenlenirken, bazı ithal ilaçların fiyatlarının ortalama yüzde 20 düşürülmesi, bazılarında ise fiyat indirimine gerek olmadığı kararlaştırıldı. Bakanlık yetkililerine göre, kur ayarlaması sonucu tüm ithal ilaçlarda ortalama yüzde 10 indirim sağlandı. Buna göre, dünden itibaren uygulanan ilaçtaki KDV oranının yüzde 10 indirilmesiyle ithal ilaçlarda indirim ortalama yüzde 20'ye ulaştı. Vatandaşlar, bugünden itibaren ithal ilacı yaklaşık yüzde 20 ucuza alacak.

Yeni düzenleme

Yeni ilaç fiyat kararnamesine göre piyasadaki tüm ilaçlarda bir ay sonunda ikinci bir fiyat düzenlemesi yapılacak. Fiyatlandırma modeli değiştirildiği için kararnamede belirtilen fiyattan satılan ilaçların fiyatı da düşürülecek. Bu arada eczacılar ilaç fiyatlarının düşürülmesi nedeniyle daha önce aldıkları ilaçlardan zarar edeceklerini bakanlık yetkililerine iletti. Sağlık Bakanlığı da ilaç sektörü temsilcileri ve eczacılarla toplantılar yaparak, bu konuda uzlaşmaya vardı. Uzlaşmaya göre, eczacıların
indirimden kaynaklanan zararları üretici ve ithalatçılarca paylaşılacak.

Uygulama başladı

Türk Eczacıları Birliği Başkanı Mehmet Domaç, eczanelerde dünden itibaren KDV indirimi çerçevesinde satışlara başlandığını belirterek, ithal ilaç fiyatlarında yüzde 10'luk KDV indirimi ve yapılacak kur indirimiyle toplam indirimin yüzde 18 ile yüzde 25 arasında değişeceğini ifade etti. İlaç fiyatları 2003 yılı başında dolar kuru 1 milyon 716 bin lira esas alınarak belirlenmişti.

İlaç şirketlerinin yetkilileri ithal ilaç fiyatlarında KDV indiriminden kaynaklanan yüzde 8.5'lik indirim de dahil olmak üzere ortalama yüzde 20 ucuzluk olacağını söyledi. Edinilen bilgiye göre dolar cinsinden ithal edilen ilaçlarda indirim yüzde 30'a kadar çıkarken, sterlin ve euro cinsinden yapılan ithalatta ise yüzde 20'ye kadar yükselebilecek.

(Radikal,a.a)
Yayın tarihi: 01.03.2004
649
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.