Sağlık

İlaçlar marketlerde mi satılacak?

İlaçlar marketlerde mi satılacak?

Hükümet, ABD'de olduğu gibi Türkiye'de de marketlerde ilaç satışını başlatmaya hazırlanıyor. Eczacılar ise hastalar için tehlike oluşturacağı gerekçesiyle buna karşı çıkıyor.

Güncellenme tarihi:
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) 2009 yılı Olağan Genel Kurul toplantısında bir konuşma yaptı. Eczaneler ile hükümet arasındaki gerilime de değinen Başbakan Erdoğan, şöyle konuştu: "İlaç sanayi ile anlaşıyoruz, mutabık kalmışız, eczacılar hemen dediler ki 'hayır olmaz, biz anlaşmıyoruz' ne olacak? 'biz bir günlük kapatma eylemi...' Kardeşim bak yaptığınız iş doğru değil, oturduk konuştuk hatta ilaç sanayi aradaki farkı biz ödeyeceğiz demesine rağmen onlar da böyle bir eyleme girdi. Biz de diyoruz ki kardeşim buyurun size 15 Ocak'a kadar müsaade direkt olarak gelirsiniz SGK ile anlaşmanızı yaparsınız ve anlaşmayı da yapmak suretiyle biz eczacılarla baş başa bu işi götürürüz. Artı aynen Amerika'da olduğu gibi artık marketlerde, süpermarketlerde ecza ile ilgili stantlar kurulmasına yönelik de bir çalışmayı ayrıca yürütüyoruz. Bu işi geliştireceğiz. Bunun başka çaresi yok. Tekel oluşturmayacağız. Her yerde rekabet alanını geliştireceğiz." ECZACILAR: HASTALAR İÇİN BÜYÜK TEHLİKE Türk Eczacıları Birliği, yaptığı yazılı açıklamada, marketten ilaç satılmasının yanlış olacağını savundu. Açıklamada, bunun eczanelerin yaşamasından öte, hastaların yaşaması için çok büyük bir tehlike oluşturduğunu ileri sürdü. Bu sistemin, dünyada sadece ABD'de yaygın olarak uygulanıldığı belirtilen açıklamada, söz konusu sistemin sadece "ilaç şirketlerinin çıkarlarını korumaya yönelik" olduğu öne sürüldü. ABD'nin bu sistem nedeniyle kişi başı ilaç harcamalarının en yüksek olduğu ülke olduğu iddia edilen açıklamada, "Bunun hükümetimizin 'tasarruf' yaklaşımı ile uzaktan yakından ilgisi yoktur. Sadece reçetesiz ilaçlarını markette sattıran bazı Batılı ülkelerin bundan bile geri dönmeye başladıklarına dikkati çekiyor, bu sistemin Türkiye'de uygulanmasının akılcı olmayan ilaç kullanımının, buna bağlı sağlık zararlarının ve maliyetlerinin katlanarak artıracağının altını çiziyoruz" denildi. Marketlerde ilaç satışına izin verilecek olması hakkında ne düşünüyorsunuz? >>> TIKLAYIN,TARTIŞIN! <<<
Yayın tarihi: 29.12.2009
1392
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.