Sağlık

İlaçla greyfurt suyu içmeyin

İlaçla greyfurt suyu içmeyin

Tablet olarak alınan ilaçların etkisini artırabilen greyfurt suyunun, bazı durumlarda ölüme bile neden olabileceği belirtildi.

İlaçların bağırsaklarda ve karaciğerde bulunan bir enzimle parçalanarak vücuttan atıldığını bildiren İstanbul Gülhane Askeri Tıp Akademisi Endokrinoloji Metabolizma ve Diyabet Uzmanı Prof. Dr. Metin Özata, greyfurt suyunun, bu enzimin ince bağırsaklarda bazı maddeleri yok edebildiğini kaydetti.

içilen ilacın parçalanmasının gecikmesiyle ilaç zehirlenmelerine neden olabildiğini belirten Özata, ''Greyfurt suyunu, kesinlikle ilaçla birlikte almayın. İlacın etkisini artırabilen greyfurt suyunun, ölümle sonuçlanabilecek etkileri vardır. Yapılan çalışmalara göre, bir bardak greyfurt suyu, bu etkiyi yaratabilecek düzeydedir. İlaçla beraber greyfurt suyu içmenin veya greyfurt suyu içtikten 12 saat sonra bile ilaç almanın, bu etkiyi ortadan kaldırmadığı tespit edilmiştir.'' Greyfurt suyunun kesinlikle ilaç alındıktan önce ve sonra içilmemesi gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Özata, greyfurt suyunun, özellikle tansiyon, psikiyatri, epilepsi, mide, bağırsak, alerji, grip, sinüzit, kalp ve uyku ilaçları ve kolesterol düşürücü ilaçlarla kullanılmasının çok sakıncalı sonuçlar ortaya çıkardığını belirtti.
Yayın tarihi: 02.01.2004
522
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.