Sağlık

İlaç kullanım süresine dikkat!

İlaç kullanım süresine dikkat!

Uzmanlar, ilacın kimyasal bir madde olduğunu, bu yüzden de saklama ve tüketim sürecinin insan sağlığı açısından çok önemli olduğunu belirtiyor...

İzmir Eczacı Odası Başkanı Tuncay Sayılkan, aynı etken maddeyle üretilmesine rağmen, ithal ve yerli ilaçlarda kullanım süresinin farklı uygulandığını belirterek, ´´İlaç kullanım süresine standart getirilmelidir´´ dedi.

Avrupa ülkelerinin bu hassasiyetten dolayı kullanım süresini 2 yıl olarak belirlediğini kaydeden Sayılkan, şunları söyledi: ´´Avrupa´daki firmalar birkaç yıl öncesine kadar 5 yıl olan ilaç kullanım süresini 2 yıla indirerek, kendilerini kısıtladılar. Biz de ise ilaçların büyük bir bölümünde 5 yıl olarak devam ediyor. Garip bir uygulama. Aynı etken maddeyi taşıyan ilaç her ülkede aynı koşullarda aynı sürede tüketilmelidir. Kullanım süresine standart getirilmelidir.´´

Süresi geçen ilaçların toksik etki yaratabileceğini ve beklenilen etkiyi göstermeyeceğini ifade eden Tuncay Sayılkan, ´´Ülkemizde de vatandaşlar kullandığı ilacın güvenilirliliğinden emin olmalıdır´´ dedi.

Oda olarak, ilacı öngörüldüğü şekilde muhafaza etmeyen meslektaşlarını, yaptıkları denetimlerde uyardıklarını da kaydeden Sayılkan, risk teşkil eden ilaçların satışa sunulmasını engellediklerini söyledi.

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Tıp Fakültesi Farmakoloji Anabilim Dalı İlaç ve Zehir Danışma Merkezi Sorumlusu Doç. Dr. Yeşim Tunçok, kullanım süresinin ilacın çeşidi, kullanılan farmakolojik teknoloji vesaklanma şartlarına göre değişebileceğini söyledi.

İlaçların kullanım süresinin Avrupa standartlarına getirilmesi gerektiğine işaret eden Tunçok, süresi geçen ilaçların bazılarının zehirlenme yaratabileceğini, bazılarının ise olumsuz etki yapmasa da etkenliğini yitireceğini bildirdi.

Bazı ilaçların dayanıklılığının daha fazla olabileceğine işaret eden Tunçok, ´´Bazıları da az dayanır. Örneğin antibiyotiklerin bir kısmı süresi geçince inmelere neden olabilir´´ dedi. Tunçok, bazı şurupların uygun şartlarda saklanmaması halinde olumsuz etkilere neden olabileceğini sözlerine ekledi.
Yayın tarihi: 03.03.2003
511
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.