Sağlık

İlaç fiyatları yine düşecek

İlaç fiyatları yine düşecek

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, ilaç fiyatlarında yapılan KDV ve kur indiriminin ardından ilaçların önemli bir kısmında yaklaşık 1-1.5 ay sonra yeniden belli fiyat düşüşleri olacağını söyledi.

Akdağ, Sağlık-İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Başoğlu'nu kabulünde gazetecilerin ilaç fiyatları ile ilgili soruları üzerine şöyle konuştu:
"İlaç fiyatlarında iki ayarlamadan dolayı indirimler yapıldı. İthal ilaçlarla yerli ilaçların karlılık oranlarının eşitlenmesiyle birlikte kur farkı ithal ilaçlara yansıtıldı. Böylece ithal ilaçlarda ciddi bir indirim yapıldı. Yerli ilaç fiyatlarına 15 aylık süre içinde yalnızca yüzde 7 oranında zam yapıldı. İlaçlarda KDV'nin yüzde 18'den yüzde 8'e düşürülmesiyle tüm ilaçlarda indirim yapıldı. Şimdi ilgili firmalara belli bir süre vermiş durumdayız. Bu süre sonunda yeni İlaç Fiyat Kararnamesi'ne esas olan hususlar çerçevesinde özellikle orijinal ilaçların bir kısmının fiyatları tekrar aşağı inmiş olacaktır. Yani bir kere daha ilaçların önemli bir kısmında yaklaşık 1-1.5 ay sonra belli fiyat düşüşleri olacak. SSK, Emekli Sandığı ve Bağ-Kur ile ilaç fiyatlarına ilişkin görüşmeler sürüyor. Eczanelerde ayakta tedavi gören hastalara reçeteyle satılan ilaçlar konusunda da belirli indirimler yapılacak. İlaç fiyatlarındaki indirim nedeniyle eczacıların hiçbir zararı söz konusu olmayacak."
Yayın tarihi: 04.03.2004
673
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.