Sağlık

İlaç değişikliklerinin yan etkileri var

İlaç değişikliklerinin yan etkileri var

Bir ilaçtan diğerine daha ucuz diye geçilmesi özellikle yaşlı insanlarda bazı yan etkilere sebep olabiliyor. Yeni çalışma, 50 yaş üzerindeki 5 Amerikalı yetişkinden en az birinin daha düşük fiyatlı bir ilaç kullanmaya başladığını fakat % 13'ünde ilacın hastalığa karşı etkisiz kaldığı gösterdi.

Yapılması Project Patient Care tarafından kararlaştırılan ve Harris Interactive yönetiminde olan çalışma, reçete ile ilaç kullanan Amerikalılarda ilaç plan formüllerinde negatif etki yarattığını ortaya koydu.

Çalışma, hastanın yüksek ücret ödemesini engellemek için yapılan değişmelerden sonra yapılması gereken ek tedaviler için ortalama 58.50 $ödediğini gösterdi. 50 yaş üzerindeki 9 milyon yetişkin ilaç değişikliği yaptığını ve % 22'si yeni ilacın yan etkisine maruz kaldığını söyledi.

Bu yan etkilerin bazıları ciddi olabiliyor. Örneğin, yan etki oluştuğunu söyleyen hastaların %14'ü ilaç değişiminden sonra acile kaldırıldığını, %11'i de hastaneye yatırıldığını belirtti.

Urban Institute sağlık uzmanı Marilyn Moon bu çalışmanın önemli olduğunu çünkü reçete yararlarını sorguladığını söyledi.

Moon, "İnsanların dahiyane inanışlarına göre, sağlık bakımı sadece bir iş ve bir ilaçtan diğerine geçiş böylelikle bu çalışma tarafından sorgulanacak. Aynı sınıftaki her ilacın aynı etkiyi sağladığını kabul etmemek önemlidir" diye konuştu.

Çalışmayı başlatan kar gütmeyen hasta koruma grubu Project Oatient Care kurucusu ve yöneticisi MD David Chess, başka bir çalışmanın ilaç formülleri konusunda doktorların tavrını araştırdığını ve düşündüren benzerlikler bulduğunu söyledi.

Chess, "Doktorların %23'ü formüllerin insan sağlığına zararlı olduğunu düşünüyor" dedi. Çalışmaya katılan sağlıkçıların dörtte üçünden fazlası hastalara gereken ilaçları kendilerinin belirlemesi gerektiğini söyledi. Üçte biri ise, ilaç reçetesini kararlaştırırken hastanın sağlık sigortasındaki ilaç limitini dikkate aldıklarını ve hastanın ödeyebilme kabiliyetinin reçetesi yazılacak ilaca karar vermede güçlü bir etkisinin olduğunu söyledi.

Chess, bu tarz risk ve zorlukların hasta ve doktorların sağlık sistemine bakış açısına negatif etkilerinin olduğunu söyledi. Birkaç dolar para kar etmek için yapılan ilaç değişiklikleri sonuçta hastanın sağlığını riske sokuyor ve sağlık masraflarını arttırıyor.

Chess, "Bir hasta ne kadar çok ilaç alıyorsa, ilaç değişikliklerinden o kadar çok etkilenir" diye konuştu.

Yayın tarihi: 22.07.2002
473
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.