Sağlık

İktidarsızlığın sorumlusu hareketsizlik

İktidarsızlığın sorumlusu hareketsizlik

Cinsel iktidarsızlığın baş sorumlusu fiziksel hareketsizlik.

ABD'deki Maryland eyaletinin başkenti Baltimore'daki Johns Hopkins Tıp Fakültesi'nden hekimlerin yaptığı araştırmaya katılan erkekler üzerinde yapılan araştırmada fiziksel hareketsizliğin iktidarsızlığa yol açtığı belirlendi.

Diyabet de iktidarsızlık sebebi
American Journal of Medicine dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, ayrıca iktidarsız deneklerin yaklaşık yarısının diyabet hastası oldukları ve yüzde 90'ının en azından bir kalp-damar rahatsızlığı belirtisi gösterdikleri tespit edildi.

Diyabetin yanı sıra yüksek tansiyon, yüksek kolesterol ve sigaranın da iktidarsızlık faktörlerinden birisi olduğuna dikkat çekildi.

Sağlıklı beslenme şart
2 bin 126 erkeğin sağlık verilerinin değerlendirildiği araştırmanın başında bulunan Dr Elizabeth Selvin, hekimlerin orta ve ileri yaştaki, özellikle diyabet ve yüksek tansiyonu bulunan iktidarsızlık hastalarının sorunları karşısında çok dikkatli olmaları gerektiğini belirtti.

Dr Selvin, cinsel iktidarsızlık sorununu çözmenin erkekler için çok güçlü bir motivasyon olabileceğini ve hekimler tarafından hastalarının, diyabet ve kalp-damar rahatsızları risklerini de azaltacak şekilde daha sağlıklı bir beslenme ve yaşam sürmeye teşvik edilmeleri gerektiğini söyledi.

ABD'de 18 milyondan fazla erkek değişik derecelerde iktidarsızlık sorunuyla karşı karşıya. Ülkede 20 yaşındaki iktidarsızların oranı ise yüzde 18.
Yayın tarihi: 27.03.2007
406
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.