Sağlık

İkinci SARS vakası mı?

İkinci SARS vakası mı?

Uzakdoğu ülkesi Singapur'da art arda can alan gizemli bir hastalık endişe yarattı.

Yetkililer, ülkede ölümcül melioidosis yüzünden
ocak ve temmuz ayları arasında 23 kişinin hayatını yitirdiğini açıkladı. Melioidosis, Amerikan hükümetinin potansiyel biyolojik silah listesinde.

Sağlık yetkilileri, yedi aylık süre zarfında toplam 57 kişiye tropik bir hastalık olarak nitelendirdikleri 'melioidosis' teşhisini koyduklarını, bu kişilerden 23'ünün hayatını kaybettiğini belirtti. Bunun 'yüzde 47'lik ölüm oranı' demek olduğunu hatırlatan uzmanlar, 'melioidosis'e bağlı ölüm riskinin Uzakdoğu'da 2002-2003 sezonunda turizmi baltalayan solunum yolları hastalığı SARS'tan üç kat fazla olduğunu vurguluyor.

Güneydoğu Asya ve Kuzey Avustralya'da görülen meliodiosis, kirli hava ve tozların solunması ile vücuda giriyor. Hastalık bazı durumlarda hasar görmüş cildin kirli toprağa değmesiyle de ortaya çıkıyor ve bakteri deriden iç organlara kolayca yayılıyor. Melioidosis'in aşısı yok, ancak erken teşhis halinde antibiyotiklerle durdurulabiliyor.

Singapur'da hastalığa her yıl tek-tük rastlandığı, ancak bu yılki artışın endişe yarattığı belirtiliyor.
Yayın tarihi: 21.09.2004
786
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.