Sağlık

İki ilacın ruhsatı askıya alındı

İki ilacın ruhsatı askıya alındı

Sağlık Bakanlığı, ilaç tanıtım yönetmeliğine aykırı şekilde tanıtımları yapıldığı gerekçesiyle 'Zyban' adlı ilacın ruhsatını üç ay, 'Vermidon Şurup'un ruhsatını ise bir ay süreyle askıya aldı.

Sağlık Bakanlığı İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğü, ''Bupropion'' etken maddeli ''Zyban Yavaş Salınımlı Film Tablet'' adlı anti-depresyon ilacının, sigarayı bırakma kampanyası kapsamında tanıtımının yapıldığını belirledi.

Bakanlık, sigarayı bırakmada yardımcı ön bu ilacın, doktor kontrolünde ve reçeteyle kullanılmasının zorunlu olduğunu hatırlatarak, ''ilacın tanıtımının yapılmasının, akılcı ilaç kullanımını olumsuz yönde etkileyeceğini, telafisi mümkün olmayan durumlara ve çok ciddi yan etkilere yol açabileceğini'' vurguladı. Bakanlık, yapılan yayınların, yönetmeliğe aykırı olduğuna dikkat çekerek, ilacın ruhsatının üç ay süreyle askıya alındığını kaydetti.

Sağlık Bakanlığı ayrıca bir dergide ''Vermidon Şurup''un ispençiyari tıbbi müstahzarlar yönetmeliğine aykırı şekilde tanıtımının yapılarak ' ilacın tanıtımının yapılmasının, akılcı ilaç kullanımını olumsuz yönde etkileyeceğini, telafisi mümkün olmayan durumlara ve çok ciddi yan etkilere yol açabileceği' gerekçesi ile ruhsatının bir ay süreyle askıya alındığını açıklamıştır.


Yayın tarihi: 02.10.2002
603
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.