Sağlık

İftarda yeme, 2.5 saat sonra ye!

İftarda yeme, 2.5 saat sonra ye!

Uzmanlar, asıl yemeğin iftradan 2.5 saat sonra yenmesi gerektiğini belirtiyor.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Halk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Beslenme Uzmanı Doç. Dr. Funda Elmacıoğlu, ramazan ayının yeterli ve dengeli beslenme programlarının öğrenilmesi gereken bir ay olduğunu belirterek, tıka basa yemenin ramazanın felsefesine ters olduğunu ileri sürdü. İnsan organizmasını araca benzeten Elmacıoğlu, iftarın tıka basa yemek olmadığını vurgulayarak, "İnsan organizmasını araca benzetirsek, iftara birinci vites yerine beşinci vitesten başlanıyor. Nasıl aracı çalıştırırken birden beşinci vitesten başlamak aracın diğer aksamlarına zarar verirse, bütün gün boş kalan bir mideye de birden yüklenmek organizmaya benzer zarar verecektir" dedi.

Elmacıoğlu, iftarın mutlaka kahvaltı olarak algılanması gerektiğine dikkat çekerek, şu önerilerde bulundu: "İftarı günün ilk yemeği olarak görmeli ve vücutta açlık kan şekerini yükseltecek, hormon ve enzimleri harekete geçirecek kahvaltı türü hafif yemekle başlanmalı. Sebze yemeğiyle, salatasıyla, tatlısıyla sağlıklı akşam yemeği ise iftarda en az 2.5 saat sonra yapılmalı" dedi.

Elmacıoğlu, ramazan ayında hamur tatlılarının kesinlikle tüketilmemesi gerektiğini belirterek, hamur tatlıları yerine mutlaka sütlü tatlıların tercih edilmesi gerektiğini söyledi. Çok tüketilen kompostonun ise çay şekeri ile yapıldığından gereksiz derecede ensülini artırdığını, bunun için mümkünse kuru meyvelerin kompostosunun çok az şekerle pişirilmesini öneren Elmacıoğlu, sahurda ise yağlı, peynirli ve kıymalı börekler yerine sebzeli börekleri tavsiye etti.
Yayın tarihi: 31.10.2003
523
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.