Sağlık

İdrar yolları enfeksiyonlarına karşı Cranberry

İdrar yolları enfeksiyonlarına karşı Cranberry

Ülkemizde bazı yörelerde "Ayıüzümü" veya "Çobanüzümü" olarak bilinen Cranberry üzerine yayınlanan yeni bir çalışmada bitkinin meyvalarının idrar yolları enfeksiyonlarına karşı etkili olduğu belirtildi.

Amerika'da New Jersey Rutgers Üniversitesi ve Michigan Üniversitesi araştırmacıları tarafından yürütülen çalışmada Cranberry suyunun günlük tüketilmesiyle idrar yolları enfeksiyonlarına yol açan bakterilerin %80 oranında temizlendiği,
özellikle antibiyotiklere karşı direnç kazanmış olan bakterilerin de temizlenmesinin dikkat çekici olduğu belirtildi. Cranberry'nin içerdiği proanthocyanidin'lerin bazı bakterilerin idrar yollarına tutunmasını engellediği ve böylece bu bakterilerin atıldığı düşünülüyor.

Çalışma sonuçları 19 Haziran 2002 tarihli JAMA'da (Journal of American Medical Assoc.) yayınlandı. Raporda pek çok bakterinin antibiyotiklere karşı direnç kazandığı ve Cranberry suyu gibi sağlıklı besinlerin antibiyotik kullanımını azaltarak toplum sağlığına yardımcı olabileceği belirtildi.

Çalışmada ayrıca Cranberry'nin etkisinin alındıktan sonraki 2 saat içinde başladığı ve 10 saat süreyle idrarda rastlanabildiği de belirtildi. Bu amaçla araştırmacılar Cranberry'nin ister meyva suyu ister standardize ekstre içeren kapsüller halinde günde 2 defa alınmasını tavsiye ediyorlar.

Amerika'da National Center of Complementary and Alternative Medicine (Ulusal Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp Merkezi), kısa süre önce idrar yolları enfeksiyonlarına karşı antibiyotikler yerine Cranberry'nin kullanımıyla ilgili çalışmaları destekleyeceğini açıklamıştı.

Amerika'da antibiyotiklere karşı direnç kazanan bakteriler üzerine yapılan araştırmalara 1992'de 7.8 milyon $ ayrılmışken bu rakam 1998'de 13.8 milyon $'a yükselmişti.

Araştırmacılar buna rağmen bu süre içinde antibiyotiklere karşı direnç kazanan bakteri sayısının dramatik şekilde yükseldiğine dikkat çekiyorlar.Uzm. Ecz. Levent Gökgünneç
Yayın tarihi: 20.06.2002
794
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.