Sağlık

'İdrar kaçırma' problemine dikkat!

'İdrar kaçırma' problemine dikkat!

"İdrar kaçırma" sorununun kalabalık ya da parçalanmış aile çocuklarında daha çok görüldüğünü belirten uzmanlar anne babaları bu dönemde daha duyarlı olmaları konusunda uyarıyor

Çocuk gelişiminde önemli bir adım olan idrar kontrolünün zamanında kazanılmaması çocukta ileriki yaşlarını da etkileyecek ciddi problemlere neden olabiliyor. Konuyla ilgili bilgi veren Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Okan, sağlıklı çocuklarda mesane kontrolünün 1-5 yaş arasında kazanıldığını belirterek, özellikle 2.5 yaşından önce, idrar kaçırmanın normal olarak görülmesi gerektiğini söyledi. Prof. Dr. Okan, ailelerin bu yaştan küçük çocuklarını tuvalet alışkanlığı kazandırmak için zorlamalarının, sorunun büyümesine neden olabileceğini belirtti.

Sorunun 5 yaşından sonra da sürmesinin, çocukta suçluluk duygusunun oluşmasının yanı sıra aile bireyleri arasında huzursuzluğa da yol açacağını anlatan Prof. Dr. Okan, "çocuk idrar kontrolünü zamanında kazanamazsa, psikolojik gelişimi, ailesi ve toplumla olan ilişkisi olumsuz yönde etkilenebilir. Ailelerin sorunu önemseyerek mutlaka uzman doktordan yardım alması gerekir" dedi.

Araştırmalarda, idrar kaçırma sorununun görülme sıklığının, 5-12 yaş grubu çocuklarda yüzde 11.5 ile yüzde 35.8 arasında olduğunun ortaya çıktığını kaydeden Prof. Dr. Okan, şunları söyledi: "Sorun, idrar yollarında tıkanıklık, enfeksiyon, idrar kesesi kapasitesi azlığı, uyku bozukluğu, şeker hastalığı, baskılanamayan kese kasılması gibi nedenlerden kaynaklanabileceği gibi çoğunlukla psikolojik etkenlerden de ortaya çıkabiliyor. Psikolojik olarak olumsuz etkilendikleri ortamlarda yaşayan çocuklarda, bu sorunu yaşama riski artıyor. Bu nedenle, idrar kaçırma sorunu, kalabalık ya da parçalanmış ailelerin çocuklarında daha çok görülüyor."

Uzman doktorların, bu tür şikayetlerde önce sorunun kaynağını öğrenmeye çalıştıklarını ifade eden Prof. Dr. Okan, bu tespitin yapılmasının ardından tedavinin de kolaylıkla gerçekleştirilebildiğini sözlerine ekledi.

Milliyet
Yayın tarihi: 23.11.2003
780
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.