Sağlık

İdeal tansiyon 120/80 mmHg

İdeal tansiyon 120/80 mmHg

Türk Kardiyoloji Derneği, Novartis'in desteğiyle 'Tansiyonunuz Kontrol Altında mı?' kampanyasını başlattı.

Kampanyanın amacı hipertansiyon ve ideal kan basıncı değeri (120 mmHg-80 mmHg) konusunda halkı bilinçlendirme amacını taşıyor. Kampanya, Kasım-Aralık ayları boyunca Türkiye'nin tamamında yürütülecek.

Neden böyle bir kampanyaya ihtiyaç duyuldu?

Yüksek ölüm oranı ve ciddi komplikasyonlarıyla ülkemizde önemli bir sağlık problemi olan hipertansiyon konusunda farkındalık yaratmak ve ideal kan basıncı değeri (12/8) konusunda halkı bilinçlendirmek gerekiyordu. Sorunu bireylerin ötesinde görüp toplumsal bir yaklaşımla hipertansiyon ile mücadele edilmeli. Bu girişimler sonucu sağlanacak bir kaç mmHg'lik düşüş bile birçok insanın hipertansiyonla ve sorunlarıyla tanışmamasına olanak sağlayacaktır.

Hipertansiyon yani yüksek tansiyon nedir?

Damarlar vücuttaki tüm organlarımızı besleyen kanın dolaştığı yollardır. Yüksek tansiyon damarlardaki kan basıncının normalin üzerinde olmasıdır. Vücuttaki kan dolaşımında sorun olduğunda damarların beslediği organlarda bir takım hasarlar oluşur. Büyük tansiyonun 14 veya küçük tansiyonun 9 ve üzerinde olması (140/90 mmHg) yüksek tansiyon demektir. Şeker ve böbrek hastalarında ise büyük tansiyonun 13 ve küçük tansiyonun 8 ve üzerinde olması yüksek tansiyon ya da hipertansiyon olarak sınıflandırılır. Kılavuzlara göre ideal tansiyon değeri 120/80 mmHg'dir.

Kontrolü neden çok önemli?

Hipertansiyon beyin kanaması ve felç, kalp yetersizliği ve kalp krizi, böbrek yetersizliği, görme kaybı gibi hastalıklara neden olabilir. Kan basıncı değerleri normal sınırlarda tutulan hipertansiyon hastalarında bunların oluşması önlenebilir.

Kan basıncı ölçülürken nelere dikkat edilmeli?

Kan basıncı ölçülmeden önce en az 5 dakika dinlenmelisiniz. Son yarım saat içinde kahve, kola gibi kafeinli içecekler ya da sigara içmemiş olmalısınız. Tansiyon aleti kolunuzun çevresini ve boyunu yeterli olarak sarmalı.

Kampanyada neler yapılacak?

Broşür ve bilgilendirici posterler dağıtılacak. 0800'lü hipertansiyon danışma hattının yanı sıra tv, radyo programları ve gazeteyle halkın bilinçlendirilecek.

Prof. Dr. Ali Oto
Hazırlayan: Medude Erşan - Kelebek
Yayın tarihi: 27.11.2005
2086
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.