Sağlık

İçmeyen içenden daha çok zehirleniyor

İçmeyen içenden daha çok zehirleniyor

Tiryakinin çektiği dumandan daha çok toksik madde taşıyan yan duman, pasif içiciler arasında en çok bebekleri tehdit ediyor. Sigaranın yanması sırasında nefesle içe çekilen duman (anaduman) ile yanan uçtan dış ortama yayılan duman (yan duman) arasında önemli farklılıklar olduğunu söyledi.

Yan dumanın daha düşük ısıda tam yanmamış tütünden ortaya çıktığını belirten Kutlu, sigarada filtreden süzülmeyip doğrudan havaya karışan bu dumanın zehirli maddeler açısından daha zengin, bu nedenle daha toksik olduğunu vurguladı. Yanan sigaradan çıkan dumanın üçte ikisinin kesinlikle kişinin akciğerlerine ulaşmadığını anlatan Kutlu, bu dumanın sigara içmeyenlerin soluduğu havaya karışarak çevredekileri zehirlediğinin altını çizdi.

Çevresel sigara dumanının hemen herkes için tehlikeli olmasına karşın anne karnındaki ve yeni doğmuş bebekler üzerindeki zararlı etkilerinin daha büyük olduğunu anlatan Kutlu, şunları ifade etti: ´´Bu etki bebeğin akciğer ve beyin gibi gelişmekte olan organlarına zarar vermesiyle gerçekleşir. Yeni doğan bebekler, yeni gelişen akciğerleri nedeniyle yetişkinlerden daha hızlı ve fazla nefes alıp verirler. Bu nedenle normal insandan daha çok pasif içici durumuna düşürülen bebekler ve çocuklarda kulak ve boğaz enfeksiyonları, bronşit ve zatürree sıklıkla görülür.´´ Bunun yanı sıra anne karnındaki bebeklerin sigara tüketilen ortamlarda bulunan anne kadar sigaraya maruz kaldığını dile getiren Kutlu, bu tür çocuklarda hiperaktivite, dikkat azlığı, okuma-yazma zorluğunun yanı sıra zeka geriliğinin de görülebildiğini kaydetti. Nikotinin, çocuk üzerindeki en önemli etkisinin davranış bozukluğuna yol açması olduğunu belirten Kutlu, ´´Kişi her istediği yerde sigara içme hakkına sahip değidir. Sigara içilmez alanlara kişinin kendi evi de dahildir, hatta bu diğer yasak kapsamındaki alanlardan çok daha önemlidir.

Herkes sigara içme yasağını önce kendi evinde hayata geçirmelidir, çünkü pasif içiciliğin en kabul edilemeyen tarafı çocukların buna maruz kalmasıdır´´ dedi. Ülkemizde yapılan araştırmaların ilkokul çocuklarının dörtte üçünün pasif içici olduğunu ortaya çıkardığını vurgulayan Kutlu, bu çocukların idrarlarında tespit edilen bazı maddelerin günde 6 adet sigara içen bir yetişkinde ölçülen miktara eşdeğer olduğunun belirlendiğini söyledi. Bu nedenle özellikle anne ve babaları hamile kadınlar, yeni doğmuş bebekler ve küçük yaştaki çocukların yanında sigara içmemesi konusunda uyaran Kutlu, ´´Hiçbir anne-baba en sevdiği varlıkların kendi içtikleri sigaradan dolayı ileride sağlıksız, mutsuz bir kişi olmasını arzulamaz´´ diye konuştu.
Yayın tarihi: 07.04.2003
429
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.