Sağlık

İçki, erkekteki gibi durmuyor!

İçki, erkekteki gibi durmuyor!

Almanya'da yapılan araştırmaya göre alkol kadın beynini erkekten hızlı etkiliyor. Aşırı alkole bağlı karaciğer rahatsızlıkları ve depresyon da kadınları erken vuruyor.

Aşırı alkol tüketimi, kadınların beynine çok daha hızlı ve daha fazla zarar veriyor.

Almanya'daki Heidelberg Üniversitesi'nde bilgisayarlı beyin tomografisiyle yapılan çalışmada alkolün kadınları daha kötü etkilediği ortaya çıktı. Yarısı alkolik olan 150 katılımcının tümünün beyni, altı haftalık çalışmanın başında ve sonunda taramadan geçirildi. Tomografi sonuçları incelendiğinde aşırı alkol kullanımı ile beyin hasarı arasında doğrudan bağlantı olduğu görüldü.

Ağır içici olarak nitelendirilen kadınlar, erkeklerle aynı oranda beyin hücresi kaybetti; ancak bu kayıp çok daha kısa bir alkol bağımlılığı sürecinde gerçekleşti.
Çalışma başkanı profesör Karl Mann, erkeklerin genelde daha fazla alkol tükettiğini, kadınların ise büyük olasılıkla alkol bağımlılığı geliştirerek olumsuz sonuçlarla karşılaştıklarını söyledi.

Erken hastalanıyorlar

Alkol kullanımı sonucunda gelişen kalp problemleri, depresyon ve karaciğer hastalıklarının da kadınlarda daha erken ortaya çıktığını söyleyen Mann, kadınların kronik alkol tüketimine karşı daha savunmasız olduklarını vurguladı. Bu nedenlerden dolayı alkole düşkün kadınların daha erken bir süreçte tedavi olması gereğine işaret edildi.

Alkol Araştırmaları Enstitüsü yetkilileri, araştırmayla kadınların, aynı oranda içen erkeklere göre, alkol kaynaklı hastalıklara daha erken yakalandığı görüşünün desteklendiğini söyledi. Yetkililer özellikle Britanyalı kadınlar arasında artan alkol bağımlılığı konusunda endişeli.
Yayın tarihi: 20.05.2005
561
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.