Sağlık

Huzursuz bacak sendromu uyutmuyor

Huzursuz bacak sendromu uyutmuyor

Dinlenme halindeyken ağrı, karıncalanma, uyuşma ve çekilme şeklinde ortaya çıkan ve ''uyku düşmanı'' olarak tanımlanan ''huzursuz bacak sendromu'' hastalığının her 100 kişiden 5'inde görüldüğü bildirildi.

Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Bülent Oğuz Genç, halk tarafından çok fazla bilinmeyen bu hastalığın dinlenme halinde ortaya çıktığını söyledi.

Huzursuz bacak sendromu hastalığını ağrı, karıncalanma, uyuşma ve çekilme şeklinde tanımlayan Genç, hastaların akşamları televizyon seyredemediğini, misafirlikte uzun süre oturamadıklarını ve en önemlisi geceleri bacaklarındaki huzursuzluk nedeniyle uyuyamadıklarını ifade etti.

Bu rahatsızlığı çeken kişilerin geceleri uykuya dalsa da sık sık uyanarak dolaşmak istediklerini belirten Genç, ''Bu nedenle hastalık (uyku düşmanı) olarak da tanımlanır. Ayrıca, bu hastalar, uzun süreli yolculuktan ve istirahattan çok rahatsızlık duyarlar. Huzursuz bacak sendromu her 100 kişiden 5'inde rastlanacak kadar sık görülen bir hastalıktır'' dedi.

Yapılan araştırmalara göre hastalığın kesin bir nedeni olmadığını vurgulayan Genç, ''Her 3 hastanın birinde ailevi, yani genetik bir geçiş vardır. Hastalığa demir eksikliği, şeker hastalığı, gebelik ve kanser sebep olsa da hastaların yüzde 95'inde belli bir neden bulunmamaktadır'' diye konuştu.

Hastalığın tedavisi için öncelikle altında yatan rahatsızlığın tedavi edilmesi gerektiğini dile getiren Genç, nedeni belirsiz durumlarda ise hastalığı hafifletici ilaçların kullanılabileceğini sözleri ekledi.


Yayın tarihi: 18.11.2002
1086
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.