Sağlık

Huysuzluğun sırrı keşfedildi!

Huysuzluğun sırrı keşfedildi!

Neden bazı insanların daha sakin, bazılarının daha sinirli ve huysuz olduğunu, olaylara daha fazla tepki verdiğini düşündünüz mü? Bunun sorumlusu, sağ gözün arkasındaki 'Ventromedial prefrontal cortex' adı verilen bölge...

ABD Vanderbilt Üniversitesi'nden Psikolog Dr. David Zald, sinirlilik, korku, öfke gibi dışavurumların, sağ gözün birkaç santim arkasında yer alan beyin bölgesindeki hareketlilikten kaynaklandığıı açıkladı.

Dr. Zaid, 'Bu bölge ne kadar aktifse, kişinin ruh hali de o kadar kötü oluyor' dedi. Terlemeyi, mide asitlerini, kalp atışını ve stres haliyle bağlantılı diğer fizyolojik belirtileri de aynı bölge kontrol ediyor. Posta pulu büyüklüğündeki bölgenin adı: 'Ventromedial prefrontal cortex...'

İngiliz The Observer Gazetesi'nde yayınlanan araştırmada 89 kişi denek olarak kullanıldı. Bu kişilerin beyinleri PET (positron emission tomography) taramasından geçirildi. Denekler ayrıca son bir ay içindeki ruh halleriyle ilgili detaylı sorulara yanıt verdi.

Verdikleri yanıtlarla son bir ay içinde berbat bir ruh hali içinde oldukları anlaşılan kişilerin beynindeki 'ventromedial prefrontal cortex' bölgesinde diğer deneklere göre daha fazla faaliyet tespit edildi.
Yayın tarihi: 17.03.2003
671
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.