Sağlık

HPV kabusu erkekleri de etkiliyor

HPV kabusu erkekleri de etkiliyor

Dünyada her yıl 500 bin kadında görülen HPV yalnızca kadınları değil erkekleri de tehdit ediyor!

Hem erkeklerde hem kadınlarda, cinsel temas ile bulaşan en yaygın hastalıklardan bir tanesi olan Human Papiloma Virüs (HPV), Türkiye'de son on yılda büyük artış gösterdi. Son dönemde özellikle HPV aşısıyla gündeme gelen ve kadınların dikkatini çeken hastalık, erkekleri de ilgilendirdiği halde bu konuda pek fazla şey bilinmiyor. Erkeklerde HPV ile ilgili tüm sorularımızı Jinemed Sağlık Merkezleri Yönetim Kurulu Başkanı Prof Dr. Teksen Çamlıbel yanıtladı.

Kaç çeşit HPV virüsü var, her HPV kanser midir?

Tıp dilinde İnsan siğil virüsü olarak da adlandırılan HPV'nin 100'den çok çeşidi bulunuyor. Sadece cinsel bölge ve civarındaki ciltte yerleşen virüs erkeklerde penis, testis, bacak araları, kasıkların yanı sıra, penisin içinde ve mesanede görülebiliyor. HPV'nin özellikle 5–6 çeşidi insanlarda sık görülürken, erkeklerde en çok 6, 11, 16 ve 18'inci cinslere rastlanıyor. Bunlardan 6 ve 11'inci cinsler daha çok siğil yaparken, 16 ve 18'inci cinsler hem siğil yapıyor hem de kansere yol açıyor.

Erkeklerde HPV hangi bölgelerde daha sık görülüyor?

Erkeklerde penis kanserine yol açabilen HPV makat bölgesi civarında yerleştiğinde, makat ve kalın bağırsağın son kısmı olan rektum bölgesinde kansere rastlanabiliyor. Bunun dışında HPV, özellikle oral seks yoluyla erkeklerde damar, geniz, bademcik, dil, gırtlak kanseri ve bazı durumlarda yemek borusu kanserine de neden olabiliyor.
Yayın tarihi: 02.03.2007
3328
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.