Sağlık

Hormon tedavisinin faydaları daha ağır basıyor

Hormon tedavisinin faydaları daha ağır basıyor

Dünya Menopoz Derneği Başkanı "menopoz döneminde şikayeti olan kadınların, geçen yıl yapılan bazı tartışmalardan sonra kafaların karışmasına yol açan hormon replasman tedavisinden (HRT) korkmamaları gerektiğini" bildirdi.

Schering Alman İlaç Şirketi'nin, Türkiye'de bu ay satışa sunacağı yeni HRT ilacının tanıtımı için İstanbul'da bulunan İsveç Stockholm Karolinska Üniversitesi Jinekoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Bo Von Schoultz, düzenlenen basın toplantısında yaptığı konuşmada, "tedavinin meme kanserine yol açtığı" şeklinde geçen yıl açıklanan bir araştırma sonucunun "kafaların karışmasına ve korkuya neden olduğunu" belirtti.

Bu nedenle ABD Gıda ve İlaç Dairesi'nin (FDA) ülkedeki kadınlara HRT'nin fayda ve riskleri konusunda mesaj vermek üzere bir program geliştirdiğini anlatan Prof. Dr. Schoultz, kendi ülkelerinde de böyle bir program başlatmayı düşündüklerini söyledi.

Prof. Dr. Schoultz, "Eğer Türk kadını da bu konuda eğitilirse, onlar için faydalı olur. Şikayeti olan varsa tedaviden korkmasın. Riskleri var, ama riskler faydalarıyla karşılaştırılınca faydalar ağır basıyor. Ancak hiçbir şikayeti olmayan bir kadını da HRT'ye zorlamamak lazım" diye konuştu.

Dünya Menopoz Derneği Başkanı

Dünya Menopoz Derneği Başkanı Prof. Dr. Hermann P.G. Schneider de, menopoz döneminde kadınların sıcak basması, çarpıntı, terleme, uykusuzluk, depresyon ve genital organlarda yanma gibi çeşitli sorunlar yaşadığını vurguladı. Östrojen tedavisinin uyku süresi ve kalitesini düzelttiğini, horlamayı ortadan kaldırdığını, beyne daha fazla kan ve oksijen gitmesini sağladığını anlatan Prof. Dr. Schneider, ayrıca zihinsel zindelik ve cilt üzerinde olumlu etkileri bulunduğunu bildirdi.

Tedavinin iddia edildiği gibi kilo da aldırmadığını kaydeden Prof. Dr. Schneider, geçen Nisan ayında Almanya, İngiltere, Fransa ve İspanya'da HRT uygulanan 2 bin kadınla yapılan araştırma sonuçları hakkında bilgi verdi. Bu kadınların yüzde 69'unun tedaviye sıcak basması nedeniyle başladığını belirten Prof. Dr. Schneider, tedaviyi bırakma nedenleri arasında ilk sırayı ise "şikayetlerin ortadan kalkması"nın aldığını söyledi. Prof. Dr. Schneider, meme kanseriyle ilgili haberlerin ardından Almanya ve İngiltere'de tedaviyi bırakanların sayısının az olduğunu, Fransa'da ise uygulayanların sayısında artış kaydedildiğini sözlerine ekledi.

Bu arada, Türkiye'de 6 milyon kadının tedavi olması gerektiği, ancak bunlardan 300-400 bininin HRT tedavisi gördüğü, tedavi olan kadınların sayısının ise son yayınlardan önce 500 bin civarında bulunduğu bildirildi.
Yayın tarihi: 14.09.2003
900
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.