Sağlık

Hormon spreyi kanseri önleyebilir

Hormon spreyi kanseri önleyebilir

Göğüs kanserine yakalanma riski yüksek olan kadınların bu hastalığa yakalanma riskini azaltabilecek olan bir hormon geliştirildi. Kalıtımsal olarak göğüs kanserine yakalanma eğilimi olan kadınların halen önünde duran tek seçenek göğüslerinin ameliyatla alınması.

Ancak İngiltere'deki araştırmacılar hormon spreyi araştırmaları sonucunda daha az acı içeren bir çözüm geliştirilebileceğini dile getiriyorlar.
Gerek göğüs gerekse yumurtalık kanseri çoğunlukla kadının yaşamı süresince biriken östrojen adlı kadınlık hormonunun hücreler üzerinde yarattığı etkiyle bağlantılı.

Sprey östrojen üreten yumurtalıkları etkili bir biçimde bloke eden bir ilaç içeriyor. Sözkonusu ilaç 'yumurtalığı durduran' bir hormonu taklit ediyor.

Daha sonra az miktardaki hormon hastanın erken menapoza girmesini önlüyor.
Libra adı verilen spreye ilişkin ayrıntılar San Antonio, Texas'ta yapılan göğüs kanseri konulu bir toplantıda sunuldu. Sprey deslorelin adlı bir ilaçla çok küçük miktarlarda östrojen ve testesteron hormonunun bileşiminden oluşuyor.

Yayın tarihi: 16.12.2002
2466
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.