Sağlık

Horlayan çocuklar okulda başarısız oluyor

Horlayan çocuklar okulda başarısız oluyor

Tuebingen Üniversitesi ve Hanover Tıp Okulu tarafından ortaklaşa gerçekleştirilen bir araştırmaya göre horlamanın çocukların okuldaki başarısı üzerinde olumsuz bir etkisi var.

Alman bilimadamları Hanover'in batısında yer alan bir şehirde yaşları 8-10 arasında değişen 1,144 çocuğun uyku esnasındaki nabız atışlarını ve kanlarındaki oksijen miktarını ölçtü.

Çalışmanın sonucuna göre uyku esnasında devamlı horlayan çocukların okuldaki başarı düzeyleri fen ve matematik gibi derslerde horlamayanlardan üç ya da dört kat daha düşük.

Araştırmanın ortaya çıkardığı başka bir sonuç ise horlayan çocukların nabız atışlarının düzensiz olduğu ve sabah uyandıklarında diğer çocuklardan daha yorgun oldukları ve derslerine de konsantre olamadıkları.

Araştırma direktörü Christian Poets konuyla ilgili olarak şöyle konuştu "Uyku esnasında horlamak çocukların okuldaki performanslarını olumsuz yönde etkiliyor".
Yayın tarihi: 17.06.2003
728
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.