Sağlık

Horlama için yeni tedavi: PİLLAR

Horlama için yeni tedavi: PİLLAR

Horlama ve uyku apnesi tedavisinde 15 dakikada lokal anestezi ile uygulanan PİLLAR Damak Sistemi, İstanbul Cerrahi Hastanesi'nde hastaların hizmetine sunuldu.

Uygun hastalarda yüzde 80 oranında başarı sağlanan yöntem yaklaşık 15 dakika sürüyor. Dikiş ya da pansuman gerektirmeyen işlem sonrası hasta günlük hayatına kolaylıkla devam edebiliyor.

İstanbul Cerrahi Hastanesi'nin Kulak Burun Boğaz Majör Bölümü'nde işlemi ilk kez uygulayan Opt. Dr. Meltem Akpınar, düzenlediği basın toplantısında, sistemin, yumuşak damak dokusunu sertleştirip sıkıştırarak horlama ve beraberinde gelen uyku apnesi sorununa çözüm sağladığını anlattı. PİLLAR Damak Sistemi ile yumuşak damağa özel bir cihaz yoluyla birbirine paralel 3 adet polyester ince çubuk yerleştirildiğini kaydeden Akpınar, "Poliklinik şartlarında uygulanan işlem öncesinde damak bölgesine lokal anestezi uygulanan hasta, işlem sırasında hiçbirşey hissetmiyor" dedi.

Akpınar, yaklaşık 15 dakika süren, dikiş ya da pansuman gerektirmeyen işlem sonrası hastanın günlük hayatına kolaylıkla devam ettiğini bildirdi. 18 yaşın üzerinde, apne-hipopne (uykuda soluk durması) indeksi 10-30, vücut kütle indeksi 30'un altında, yumuşak damak uzunluğu 25 milimetreden büyük ve burun tıkanıklığı olmayan hastalara işlemi uyguladıklarını dile getiren Akpınar, diyabetliler, kanser hastaları, hamileler ve bağışık sistemi bozukluğu olanlara ise uygulamadıklarını vurguladı.

PİLLAR Damak Sistemi'nin 2002'de FDA onayı aldığını belirten Opt. Dr. Meltem Akpınar, uygun hastalarda yüzde 80 oranında başarı sağlandığını sözlerine ekledi.
Yayın tarihi: 16.05.2005
645
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.