Sağlık

Hızla yaşlanıyoruz...

Hızla yaşlanıyoruz...

Dünya Sağlık Örgütü Yaşlı Sağlığı Uzmanlar Komitesi'nin yaptığı araştırmaya göre, dünyadaki 60 yaş üzerindeki kişilerin üçte ikisi gelişmekte olan ülkelerde yaşıyor.

Araştırmaya göre, gelişmekte olan ülkelerde 1980 ve 2000 yılları arasında toplam nüfus yüzde 95 artarken, yaşlı nüfusundaki artış oranı ise yüzde 240 olarak belirlendi. Dünya nüfusunun giderek yaşlandığına dikkati çeken Birleşmiş Milletler yetkilileri, yirmibirinci yüzyılın tarihe, 'yaşlanma yüzyılı' olarak geçeceğini belirttiler.

Dünyadaki nüfus gelişmelerini değerlendiren Birleşmiş Milletler, sadece gelişmiş ülkelerin değil, tüm kıtaların giderek daha yaşlı bir nüfusu sahip olduğunu kaydettiler. Uzmanlar, şu anda 6.3 milyar olan dünya nüfusunun azalan doğum oranıyla birlikte, bu yüzyıl sonunda ancak 10 milyara ulaşabileceğini tahmin ettiklerini vurguladılar. Bu arada Türkiye'de 60-65 civarında kabul edilen yaşlılık sınırının 2010 yılında erkekler için 69, kadınlar için 73 olarak belirlenmesi tahmin ediliyor. Uzmanlar, yaşlanmayla birlikte akciğer, kalp, prostat kütlelerinin arttığını, vücudun mikroba karşı bağışıklık ve direncinin azaldığını, bunların da beraberinde birçok hastalığı getirdiğini belirttiler.
Yayın tarihi: 03.11.2003
820
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.