Sağlık

Hipnozla baskısız kilo verin

Hipnozla baskısız kilo verin

"Hiç aç kalmadan zayıflamak istiyorum. Çok düşkün olduğum yiyecekleri artık hayatımdan çıkarmak istiyorum, ama onları özlemeden" diyorsanız, sizin için en doğru yöntem hipnoz.

Su bile içseniz tokluk hissedeceğiniz bu teknikle ideal kilonuza hiç acı çekmeden ulaşacaksınız

Ameliyatlardan, kekemeliklerin düzeltilmesine kadar pek çok alanda kullanılan hipnoz, kilo vermek için de tercih edilebilir bir yol. Önemli olan kilo vermeyi gerçekten istemeniz ve hipnoz olabilmeniz. Hipnoz ile zayıflamanın en ilginç yanlarından biri, hastanın biliçaltına yememesi gereken besin grubunun kodlanıyor olması. Böylece hasta, hipnoz sonrasında hamur işi, tatlı gibi besinleri kesinlikle yemek istemiyor. Diş hekimi Dr. Kadri Çorlu, kilo vermek isteyen birçok hastasına bu yöntemi uyguladığını ve başarılı sonuçlar aldığını söylüyor. Asla 'Canım çikolata istemiyor' diyeceğinize inanmıyorsanız, bu yöntem tam sizin için...

* Hipnoz nasıl bir tekniktir?

Hipnoz, kaba tabiriyle halk arasında uyku anlamına gelir. Tıpta kullandığımız hipnoz 'gözle tespit sözle telkin' üzerine dayanır. Bilincini kaybetmeden hasta bilinçliyken kullanılır. Hipnozla değişik seanslar uygulayarak birçok alanda fayda sağlamak mümkündür.

* Hipnozu kimler uygulayabilir?

Hipnozu doktorlar uygulamalıdır. Çünkü hipnozdan değil fakat hastadan kaynaklanan bir takım durumlar ortaya çıkabilir. Hasta, kalp hastası olabilir, yüksek tansiyonu ya da başka rahatsızlıkları olabilir. Hipnoz esnasında nefes alamama durumundan kaynaklanan morarmalar olabilir. Böyle bir durumda hastaya müdahele etmek gerekebilir.

* Peki bu yöntem hangi sonuçları almak için kullanılabilir?

Herhangi bir ağrıyı direk kesebiliyorsunuz. Ancak ağrıya sebep olan olayı tedavi edemezsiniz. Zaten, o yüzden doktorların yapması gerekiyor. Eğer ağrının sebep olduğu nedeni bilmeden, yani teşhisi koymadan ağrıyı keserseniz, ağrının kesilmesiyle hastaya iyilik yerine kötülük de edebilirsiniz. Bel fıtığı veya boyun fıtığı olan bir insanın yanlış teşhis koyup, ağrısı kesilirse o kişinin hareket etme kabiliyetini artırırsınız, bu da rahatsızlığın daha ileri gitmesine, belki hastanın felç bile olmasına sebep olabilir. Her türlü ameliyatta kullanılabilir. Genel anestezi riskinin olduğu vakalarda, alerjik bünyeli hastalarda kullanılabilir. Benim, hipnozla hiç anestezi yapmadan diş çektiğim, hipnozla ameliyat ettiğim hastalar var. Zayıflamak için hipnoz altına giren bir kişi kesinlikle bilinçaltında fark hissetmez ve zayıflamada yüzde yüz başarılı olur.

* Hipnozun zayıflamaya katkısı nedir?

Zayıflama hipnozun en basit sonuçlarından biridir. İnsan hipnozun etkisiyle açlığın verdiği acıdan kurtuluyor. Zayıflamak isteyen kişi hipnozdan faydalanmak istiyorsa 1 ay gibi bir zaman içinde haftada 1 seanstan 4-5 seansta kendi kilo bütünlüğünün yüzde 7 ile yüzde 10'unu verebiliyor.

* Açlık hissi üzerinde hipnozun nasıl bir etkisi vardır?

Hastaya tokluk hissini arttıran bitkisel lifler içeren bir takım ilaçlar verdiğimi söylüyorum. Ellerimle yaptığım hareketlerle hastanın içtiği her bardak suyu içtiğinde çok doyduğunu ve bu liflerin midesini şişirerek tokluk hissi verdiğini hasta biliyor. Kesinlikle acıkma hissi duymuyor. Ancak hastanın zayıflama programlarında çok uzun süre aç kalmasıyla oluşacak şeker miktarının değişikliğini engellemek lazım. Hipnoz altında hastanın şekerinin ani sıçramalar yapmasını engelliyorsunuz. Fakat şekerini yüksek sıçramalar yaptıracak yiyeceklerle değil. Yeşil sebzeler, ızgara mantar ve tavuk gibi yiyeceklerle önleniyor bu durum. Hasta tatlı ihtiyacını da meyve yiyerek gideriyor.

* Bu seansta neler yapılıyor?

Hasta önce hipnoz hakkında bilgilendiriliyor. Gözleri belli bir noktada tespit ediliyor ve sürekli konuşarak bilincinin telkine açık hale gelmesi sağlanıyor. Hastanın bilinçaltına giriyorsunuz ve kilo vermesi amacıyla yememesi gereken yiyecek gurubunu kodluyorsunuz. Örneğin hipnoz altındaki kişiyi kötü alışkanlıklarından telkinle arındırabiliyor, ya da kendini rahat hissetme ihtiyacı içindeyse onu tatile bile gönderebiliyorsunuz. Tatilini yapıyor, sporunu yapıyor. 1.5 saat yaptığı sporda harcadığı enerjiyi, terini nefes sıklığından hissediyorsunuz. Derin hipnoza giren hastalar hiç farkında olmadan kötü alışkanlıklarından kurtulabiliyor. Hangi besini yememesini söylerseniz, o besini bir daha yiyemiyor. Ömür boyu değil ama hipnozun etkisinde kaldığı müddetçe bu böyle devam ediyor. 1 gün de etkisinde kalan var, 10 gün de... Bu yüzden, yöntemin belli sıklıklarla tekrarlanması gerekir. Hipnozla verilen kilolarda hasta bir rejim programı uygulamadığı için kendi metabolizmasının izin verdiği kadar kilo verebiliyor. Ve bu kalıcı bir kilo verme oluyor.

* Hipnoz sırasında hasta kendi kendine uyanabilir mi?

Ancak hipnoterapi uzmanı, konuşmasını bitirdikten sonra hasta kendi kendine uyanabiliyor. Sadece hipnoterapi uzmanının sesine duyarlıdır. Diğer sesleri de duyar ancak yalnızca doktorunun komutlarını alır. O kişinin sesi kesilirse, hasta 3-5 dakika içinde kendi kendine uyanır.

* Hipnozun diğer zayıflama yöntemlerinden farkı nedir?

Hasta metabolizmasını zorlamıyor, uymak zorunda olduğu bir program olmadığı için kendini baskı altında hissetmiyor, sinirli olmuyor. Hasta fark etmeden bu kiloları verdiği için kendine olan güveni artıyor. Hipnozla kilolar yavaş verildiği için, geri alımı çok zor.
Yayın tarihi: 15.05.2005
804
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.