Sağlık

Hipertansiyonu önlemek için geç kalmayın

Hipertansiyonu önlemek için geç kalmayın

1998 Nobel Tıp Ödülü sahibi Prof. Dr. Louis J. Ignarro, vücuttaki nitrik oksidin bozulmasının, damar hastalıkları ve özellikle de hipertansiyon riskini artırdığını söyledi.

Prof. Dr. Louis J. Ignarro "Nobel Tıp Ödülü" kazandıran keşfiyle, vücuttaki "Nitrik Oksit"in bozulması halinde, kalp, damar hastalıkları ve özellikle de hipertansiyon riskinin arttığını ortaya koydu.

Bu dokunun bozulmasının, daha birçok hastalığa neden olduğunu belirten Ignarro, "Nitrik Oksit"in korunabilmesi için öncelikli olarak sigara içmemek, egzersiz yapmak ve fazla kilolardan korunmak gerektiğini söyledi. Ignarro, "Yaşam tarzının değişmesi, vücutta olumlu etkiler yaratacaktır. Bütün bu faktörler nitrik oksit için önemli" dedi.

Aşırı yüklenerek egzersiz yapmanıza gerek yok

Özellikle egzersiz üzerinde duran ve gelecek yıl "Neden Egzersiz Yapmalı?" isimli bir kitap yazmayı planladığını söyleyen Louis J. Ignarro, "Aşırı yüklenerek egzersiz yapmanıza gerek yok. Sadece yürümek ve bir sonraki gün biraz daha fazla yürümek yeterli olacaktır. Sevdiğiniz bir egzersizi yapmanız önemli. Yürümek dışında, yüzme ya da bisiklette faydalı olacaktır" diye konuştu.

Modern insanın hayatında artık sigara yok

Prof. Dr. Ali Oto da, Türkiye'de 10 milyonun üzerinde hipertansiyon hastası olduğunu söyledi. Piyasada birçok tansiyon düşürücü ilacın olduğunu ifade eden Oto, kalp ve damar hastalıklarının ölüme sebep olan hastalıklar arasında ilk sırada olduğunu bildirdi. Bu durumun 2025 yılına kadar değişmeyeceğini kaydeden Prof. Dr. Oto, "Türkiye'de yılda 150-200 bin insanımızı bu sebepten kaybediyoruz. Bu ileriye dönük çok önemli bir konu. Ama bunu önlemek elimizde. Modern insanın hayatında artık sigara yok" dedi.

Yayın tarihi: 12.05.2004
833
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.