Sağlık

Hipertansiyonu egzersizle yenin

Hipertansiyonu egzersizle yenin

Türkiye'de 10 milyondan fazla hastanın sorunu olan hipertansiyonun en önemli sonuçlarından biri de kalp damar hastalıkları riskini beraberinde getirmesi.

Nitrik oksit alanındaki çalışmaları ile 1998'de Nobel ödülü alan Prof. Dr. Louis. J. Ignarro ile Türk Kardiyoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. M. Ali Oto hipertansiyonda gelinen son noktayı ve bu probleme karşı alınması gereken önlemleri bir toplantıda anlattılar.

Damarların iç yüzünü örten endotel örtünün olumsuz etkilenmesinin kalp ve damar hastalıklarının ve hipertansiyonun ortaya çıkmasına neden olduğunun anlatıldığı toplantıda Ignarro'nun üzerinde çalıştığı nitrik oksidin, bu örtünün normal işlevini sürdürebilmesi için çok önemli olduğu vurgulandı. Ignarro, Medivolol etken maddeli ilacın kan basıncını düşürücü etkisinin yanında damar iç yüzünün sağlamlığını artırdığını belirtti. Egzersizin vücuttaki nitrit oksiti korumak için çok önemli olduğunu keşfettiklerini anlatan Ignarro şöyle devam etti: "Eskiden egzersizin neden bu kadar önemli olduğunu bilmiyorduk. Düzenli olarak yapılan egzersiz nitrik oksiti artırır, artan nitrik oksit damarları korur. Aşırı egzersiz değil ama haftada 4-5 kez yürüyüş yapılmalı, yüzülmeli, bisiklete binilmeli. Sigarayı da mutlaka bırakın."
Türkiye'de her yıl 200 bin kişinin kalp ve damar hastalıkları nedeniyle yaşamını kaybettiğini söyleyen Prof. Oto, doğru yaşam tarzının önemini vurgulayarak şunları söyledi: "Sigara içmemek, tansiyonun, kan şekerinin ve kan yağlarının kontrol altında olması, şişmanlamamak hipertansiyonun önüne geçmek için en başta gelenler. Düzenli egzersiz ise hem ömrü uzatıyor hem de kalp ve damar hastalıklarından koruyor."

Işıl KUŞİN/ Milliyet
Yayın tarihi: 22.05.2004
764
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.