Sağlık

Hipertansiyon nedir?

Hipertansiyon nedir?

Baykent Cerrahi ve Tıp Merkezi yaşlara göre anlamlı ve ağır hipertansiyon hakkında e-kolay.net/Saglik kullanıcılarını bilgilendiriyor.

Güncellenme tarihi:
Hipertansiyon (yüksek kan basıncı) nedir? En az üç ölçüm sonucu ortalama sistolik ve/veya diyastolik basıncın 95 persentilin üzerinde olmasıdır. Kan basıncı ölçümünde yapılan hatalar nelerdir? 1. Uygun olmayan manşonlar kullanılması, 2. Ölçüm sırasında kişideki huzursuzluk, anksiyete, 3. Steteskopla damar üzerine çok baskı yapılması, 4. Basınç tam düşürülüp manometre sıfırlanmadan yeni bir ölçüme geçilmesi, 5. Manşonun uygun sıkılıkta sarılmamış olması. Hipertansiyon nedenleri nedir? 1. Primer (Esansiyel) hipertansiyon 2. Sekonder nedenler • Böbrek hastalıkları • Kalp hastalıkları • Endokrin hastalıkları • Nörolojik hastalıklar • İlaçlar Hipertansiyon kimlerde, hangi sıklıkta görülür? Adelosan ve erişkinlerde hipertansiyonun en sık nedeni primer hipertansiyondur. Çocuklarda primer hipertansiyon sıklığı yüzde 1,2-13 arasında değişmektedir. Ancak bunların yüzde 1'inden azında medikal tedavi gerekmektedir. Daha önce yapılan kan ölçümleri göz önüne alınarak çocuklarda hipertansiyon riskini belirlemek mümkün değildir. Hipertansiyonda genetik yatkınlık var mıdır? Kuvvetli aile hikayesi olan kişilerde primer hipertansiyon gelişimi daha olasıdır. Sekonder nedenlere bağlı genetik yatkınlık ise cinse göre değişir. Çocuklarda hipertansiyon belirlendiği zaman ne yapılmalıdır? Primer mi yoksa sekonder mi olduğu araştırılmalıdır. Genel olarak çocuk ne kadar küçükse ve kan basıncı ne kadar küçükse ve kan basıncı ne kadar yüksekse hipertansiyonun sekonder olma olasılığı da o kadar yüksektir. Hipertansiyonda ne gibi semptomlar görülebilir? Baş ağrısı, bulanık görme, epistaksis (burun kanaması), göğüs ağrısı, kilo alımı veya kaybı, yüzde kızarma ve döküntü olabilir. Normal bir fizik muayene sırasında herhangi bir semptom olmadan hafif hipertansiyon (130/90) belirlenen bir adelosanda ne yapmalıyız? Bu çocuklara hipertansiyon tanısı konmadan önce tekrarlayan ölçümler yapılmalıdır. Eğer tekrar eden ölçümlerde de hafif hipertansiyon belirlenirse tam bir anamnez, fizik muayene ve bazı labaratuar testleri yapıldıktan sonra ilaç tedavisi dışındaki önlemler alınmalıdır. Bunlar kilo alımının önlenmesi, egzersiz, sodyum kısıtlaması, bazı ilaçların kullanımından kaçınılmasıdır. Baykent Cerrahi ve Tıp Merkezi Web: www.baykenttip.com Tel: 0212 279 60 60 (pbx) Fax: 0212 284 39 37 Adres: Aytar Cad. Aydın Sok. No:8 Levent / İstanbul
Yayın tarihi: 19.10.2005
1199
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.