Sağlık

Hiperaktif erkeklerde boşanma sıklığı yüksek

Hiperaktif erkeklerde boşanma sıklığı yüksek

çocukluk hastalığı olarak bilinen dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunun tedavi edilmediği takdirde yetişkin hastalığı haline dönüşüyor. Ani karar verdikleri için hiperaktif yetişkinler birçok defa evlenip boşanıyor.

SSK Bursa Çocuk Hastanesi Psikiyatristi Dr. Süleyman Atabek, çocukluk hastalığı olarak bilinen dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunun tedavi edilmediği takdirde yetişkin hastalığı haline dönüştüğünü söyledi.

Dr. Süleyman Atabek, hiperaktif yetişkinlerin hiç düşünmeden karar verdiklerini belirterek, "Ani karar verdikleri için hiperaktif yetişkinler birçok defa evlenip boşanıyor" dedi.

Türk Hemşireler Derneği Bursa Şubesi tarafından Tayyar Kültür Merkezi'nde düzenlenen toplantıda, "Dikkat Eksikliği Ve Hiperaktivite Bozukluğu" konusunda konuşan Dr. Atabek, bu durumun 3 ila 7 yaşlarında ortaya çıktığını kaydetti.

Kız çocuklarında daha çok dikkat eksikliği, erkek çocuklarda ise en fazla hiperaktiviteye rastlandığını ifade eden Dr. Atabek, "Ancak her iki rahatsızlık da bir arada bulunabiliyor. Tedavinin ilk şartı aile, okul ve hekim arasında sıkı işbirliği yapılmasıdır.

Tedavi edilmezse ileride anti-sosyal davranışlar, alkol ve madde kullanımı, suç işleme eğilimi, okul ve iş başarısızlığı ortaya çıkar" diye konuştu. Dr. Süleyman Atabek, ABD Psikiyatri Derneği'nin belirlediği uluslararası kriterlere göre, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu belirtilerini şu şekilde sıraladı:

"Dikkat eksikliği olan çocuk, belirli bir işe ya da oyuna dikkatini vermekte zorlanır. Dikkati kolayca dağılır. Dikkatsizce hatalar yapar. Başladığı işi bitiremez. Kendisi ile konuşurken dinlemiyormuş gibi görünür.

Görev ve etkinlikleri düzenlemekte zorlanır. Yoğun zihni çaba gerektiren işleri yapmaktan kaçınır (ev ödevleri, okul aktiviteleri gibi). Etkinlikler için gereken eşyaları kaybeder. Günlük faaliyetlerinde unutkandır.

Hiperaktif çocukların ise el ve ayakları kıpır kıpırdır. Oturduğu yerde duramaz. Gereksiz yere sağa sola koşuşturur, eşyalara tırmanır. Sakince oynamakta zorlanır. Sürekli hareket eder, sanki motor takılmış gibidir. Çok konuşur. Sorulan soru tamamlanmadan cevap verir. Sırasını beklemekte güçlük çeker. Başkasının sözünü keser ya da oyunlarında araya girer."

Dr. Atabek, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunun doğuştan olduğunu ifade ederek, "Çocuğun yapısal özelliklerinden biridir. Hamilelik, doğum ve erken çocukluk dönemindeki travmalar da bunu tetikler.

Beyindeki bazı kimyasal maddelerin eksikliği ve dengesizliği mevcuttur. Ailede ve akrabalarda tez canlı, fevri, sık iş değiştiren, kural ve yasalarla sorun yaşayan kişilerin olması da, çocukta bu
Yayın tarihi: 01.03.2003
1621
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.