Sağlık

Hint kumaşı, sudaki bakterilere karşı!

Hint kumaşı, sudaki bakterilere karşı!

Amerikalı bilim adamları, Hintli kadınların sarındığı ipek ve pamuk karışımından dokunmuş "sari" kumaşının suyu kolera bakterisinden temizlediğini ortaya çıkardılar.

Proceedings of the National Academy of Sciences dergisinde yayınlanan habere göre, ABD Ulusal Bilim Vakfı`nda görevli bilim adamıRita Colwell ve ekibi, gelişmekte olan ülkelerdeki kolera vakalarının,suyun sari kumaşından süzdürülmesiyle yüzde 50 oranında azaltılabileceğini açıkladılar.

Kolera bakterisinin, sudaki planktonlarla (tek hücreli hayvan ve bitki) birlikte olduğunda yaşayabildiğini kaydeden Colwell, suyun planktonlardan temizlenmesi durumunda kolera bakterisinin de yok olduğunu söyledi.

Bilim adamlarının, eski sari kumaşı ve özel olarak geliştirilen naylon filtrelerle laboratuvar ortamında yaptıkları deneylerden başarılı sonuçlar alınmasının ardından, bu deneyi Bangladeş`te gerçekleştirdiler.

İki köyde 18 ay süren araştırma başlatan bilim adamları, bir köyün sakinlerinden sularını en az dörde katlanmış sari kumaşıyla, diğer köyün sakinlerinden de naylon filtreyle süzmelerini istedi. Araştırma sonucunda, her iki köydeki kolera vakalarında yaklaşık yüzde 50 oranında azalma olduğu tespit edildi.

Kumaşın bu özelliğinin ortaya çıkmasıyla, gelişmekte olan ülkelerde, ağır ishale ve her yıl onbinlerce insan ölümüne neden olan kolera hastalığının tedavisinde yeni bir yöntem umudu da doğmuş oluyor.
Yayın tarihi: 14.01.2003
836
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.