Sağlık

HİB bakterisine karşı çocuğu aşılayın

HİB bakterisine karşı çocuğu aşılayın

5 yaş altı çocukların, birçok hastalığa neden olan "Hemofilus İnfluenza Tip B (HİB)" bakterisinden aşılanarak korunabileceği bildirildi.

HİB bakterisi menenjit başta olmak üzere zatürree, ağır seyirli boğaz, kulak, eklem, deri ve göz enfeksiyonuna neden olabiliyor. Enfeksiyona yakalanan veya taşıyıcı olan çocuklar, bakterileri nefes yoluyla bulundukları alanlara yayıyor. Özellikle çocukların toplu halde bulundukları kreş, anaokulu gibi yerlerde dikkatli olunması gerekiyor.

Uludağ Üniversitesi (UÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Hacımustafaoğlu, HİB bakterisinin 2 ay ile 5 yaş arasındaki çocuklarda ağır hastalıklar olan menenjit, zatürree, ağır seyirli boğaz, kulak, eklem, deri ve göz enfeksiyonlarına neden olduğunu, bakteriden aşılanarak korunulabileceğini kaydetti.

SAĞLIKLI ÇOCUKLARA DA BULAŞABİLİR
HİB bakterisinin 5 yaş altındaki çocukların yüzde 5-8'inde görüldüğünü ifade eden Prof. Dr. Hacımustafaoğlu, şunları söyledi: "HİB bakterisi bakteriyal nitelikli enfeksiyonların en önemli nedenidir. HİB enfeksiyonlarına yakalanan veya taşıyıcı olan çocukların solunum yollarında ve ağız salgılarında bolca bulunan bakteriler nefes yoluyla bulundukları alanlara yayılır. Hasta çocuklarla aynı ortamda bulunan sağlıklı çocuklar da enfeksiyon kapabilir. Özellikle çocukların toplu halde bulundukları kreş, anaokulu gibi yerlerde dikkatli olunması gerekir."
HİB aşısının Sağlık Bakanlığı'nca karşılanmadığını, bu nedenle bazı ailelerin aşıyı yaptırmaktan kaçındıklarını dile getiren Prof. Dr. Hacımustafaoğlu, "HİB aşısı çocuk doğduktan sonra 2'nci, 4'üncü ve 6'ncı aylarda 3 periyot halinde uygulanır. Daha sonra bu aşıları takiben 15-18'inci aylarda ise son aşı yapılır. Eğer çocuğa 15 aylıktan önce hiç aşı yapılmamış olsa bile tek doz halinde yapılacak bir aşı ile etkin koruma sağlanmaktadır. 5 yaş altı çocuklarda birçok hastalığın nedeni olan HİB bakterisine karşı çocuklar mutlaka aşılanmalıdır" dedi.

Yayın tarihi: 31.08.2003
756
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.