Sağlık

Heyecanlı programlar uyku kaçırıyor

Heyecanlı programlar uyku kaçırıyor

Gece yatmadan önce rekabete dayanan oyun oynamak, heyecanlı bir program izlemek ya da biriyle önemli bir tartışma yaşamak uyumayı zorlaştırıyor.

Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Psikiyatri Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ali Savaş Çilli, özellikle duygusal olarak aşırı zorlanılan zamanlarda uykusuzluk probleminin daha sık ortaya çıktığını söyledi.

Sıkıntı, ve yoğun heyecanların uykuyu etkilediğini belirten Çilli, ''dengeli bir uyku düzeni oluşturmak, hastalıklarla mücadelede çok önemlidir'' dedi.

Uykusuzluğa neler yol açıyor?

Günlük yaşantıdaki önemli değişikliklerin, en sık karşılaşılan uykusuzluk nedeni olduğunu söyleyen Çilli, seyahat, çalışma saatlerinde değişiklik, yemek, egzersiz, eğlence gibi davranışlarda herzamankinden farklı olarak görülen aksamaların ve ilişkilerdeki sorunların, uykusuzluğa yol açtığına değindi.

Çilli, yatmadan önce rekabete dayanan oyun oynamak, heyecanlı bir program seyretmek veya sevilen biriyle önemli bir tartışma yapmanın uyumayı zorlaştırdığını, bu durumların heyecanı artırdığı için uyarıcı olduğunu söyledi.

"Kahve, çay ve çikolata da uykuyu engelliyor"

Kahve, çay ve çikolatanın da kafein içerdiği için uykuyu engellediğini dile getiren Çilli, ''yatakta kitap, gazete okumak veya televizyon izlemek, uykuya yardımcı olması için alkol almak, yatağa aşırı aç veya tok gitmenin de uykuyu bozucu etkisi vardır'' diye konuştu.

Başka birinin uyku ilaçlarının kullanılmaması gerektiğini de vurgulayan Çilli, doktor tarafından tavsiye edilmeden alınan uyku ilaçlarının da ciddi yan etkilere yol açabileceğini söyledi.

İyi bir uyku için yapılması gerekenleri Çilli, söyle sıraladı:

Her gün aynı saatte yatılması ve yataktan aynı saatte kalkılması,

Sabahları düzenli egzersiz yapılması

Düzenli olarak doğaya ve güneş ışığına çıkılması

Yatak odasının ısısının rahat edecek şekilde ayarlanması

Uyurken yatak odasının sessiz ve karanlık olması

Önerilen uyku ilaçlarının, kalkma vaktinden 10 saat önce alınması

Yatmadan önce, kas gevşetme egzersizleri ile masaj ve ılık banyoların da olumlu etkiye sahip olduğunu söyleyen Çilli, yatakta ayak ve ellerin sıcak tutulması gerektiğini de vurguladı.
Yayın tarihi: 06.01.2005
821
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.