Sağlık

Herpes virüsleri

Herpes virüsleri

Herpes virüsleri vücuda girerek hücrelerde saklanır, genellikle daha sonra ortaya çıkarak zona , genital herpes ve kanser gibi hastalıklara yol açar. Bu virüslerin bağışıklık sisteminden nasıl kaçtığı şimdiye değin çok az anlaşılabilmiştir, ancak St.Louis'deki Washington Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden araştırmacılar bir herpes virüsünün bağışıklık saldırısının önüne geçmek için hücrenin kendi proteinlerini taklit eden moleküller kullandığını buldular.

Bulgulara bakılırsa bağışıklık sisteminin tümleyici sistem olarak bilinen bir kolu herpes virüslerinin denetim altına alınmasında, sanıldığından çok daha önemli bir rol oynayabilir.

Araştırma Immunity (Bağışıklık) dergisinin Ağustos sayısında yayınlandı.
Araştırmanın başkanı olan patoloji, bağışıklık sistemi bilimi ve moleküler biyoloji profesörü Dr.Herbert W. Virgin, 'Bu bulgular virüslerin bağışıklık sisteminden kaçmasına yarayan bir molekül mekanizmasını daha ortaya çıkarmaktadır.' şeklinde konuştu. 'Virüs proteinini hedef alarak ya da tümleyici sistemi manipüle ederek, belki bir gün herpes virüs enfeksiyonları için daha iyi tedaviler geliştirebiliriz.' diye ekledi.

Tümleyici sistem kan yoluyla taşınan 20 farklı proteinden oluşmaktadır. Proteinler hastalığa yol açan bazı organizmalarca aktif hale getirildiklerinde, birleşerek virüslerin ya da virüs bulaşan zarların üzerinde toplanarak zarların üzerinde delikler açar ve onları öldürürler. Bu tümleyici tepkinin istemsiz ve tehlikeli bir biçimde uyarılmasını engellemeye yardımcı olmak amacıyla sağlıklı hücreler tümleyici etkinliğin düzenleyicileri (regulators of complement activation, RCA) olarak bilinen moleküller üretirler.

Virgin'in takımı bir herpes virüsü türünün bağışıklık sistemini yanıltarak tümleyici tarafından tahrip edilmekten kaçınmak için kendi RCA versiyonunu ürettiğini , ancak RCA taklit proteinlerinin virüse sadece akut enfeksiyon süresince yardımcı olduğunu keşfetti. Araştırmacılar daha sonra tümleyicinin ve RCA'nın devamlı ve kronik enfeksiyonlar esnasında oynadığı rolü incelediler. Tarih boyunca bilim adamları vücudun tümleyici sistemi sadece herpes virüs enfeksiyonunun başlangıç ya da akut evresinde kullandığı kanısında olmuşlardı. Virgin 'Bulgularımız tümleyicinin devamlı ve gizli enfeksiyon dönemlerinde önemli rol oynadığını açıkça gösteriyor, bu beklenmedik bir şeydi.' diye açıkladı.
Yayın tarihi: 03.09.2002
1537
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.