Sağlık

Herkesin aile hekimi olacak

Herkesin aile hekimi olacak

Aile hekimliği pilot uygulaması Düzce'de başlayacak, bu yıl içinde Türkiye genelinde yaygınlaştırılacak.

Türkiye'de yaşayan, resmi kaydı ve ikameti bulunan herkes bir aile hekimi seçecek. Türkiye'de yaşayan, resmi kaydı ve ikameti bulunan herkes bir aile hekimi seçecek. Her aile hekimine en fazla 4 bin kişi kayıt yaptıracak.

Uygulamada, sevk zincirine uyulması sağlanacak. Aile hekimleri, hastaların ilk başvuracağı kişi olacak, uygulamaya geçilen yerlerde, acil haller ve zorunlu sebepler dışında aile hekiminin sevki olmadan hastanelere müracaat edenlerden, bağlı oldukları sosyal güvenlik kuruluşuna bakılmaksızın belirlenen oranda katkı payı alınacak.

Aile hekimleri, kendisine bağlı aileleri ziyaret ederek sağlık kayıtlarını tutacak. Anne karnındaki bebekten en yaşlı bireye kadar bütün aile fertlerinin sağlığından, sağlıkla ilgili sorunlarından ve hastalıklarından sorumlu olacak.


Aile hekimliği uygulaması, vatandaşlara ücretsiz verilecek.

Sağlık Bakanlığı verilerine göre, aile hekimliği uygulamasıyla ilgili 14 soruda merak edilenler ve yanıtları şöyle:

- Aile hekimliği hangi tarihten itibaren başlayacak?

Aile hekimliği hizmetine, bu yıl içinde kademeli olarak başlanıyor. Bölgedeki hizmetin başlangıç tarihi il sağlık müdürlüklerince kamuoyuna ilan edilecek.

- Aile hekimine başvuru şartları nelerdir?

Türkiye de yaşayan, resmi kaydı ve ikameti bulunan her bireyin bir aile hekimini seçme hakkı var. Kişiler, kayıt olacağı aile hekimini kendisi seçebilecek. Özel tercihi olmayan kişi, listesinde boşluk olan bir aile hekiminin listesine eklenecek.

- Çocukların kaydı nasıl yapılacak?

Anne babanın kayıt olduğu aile hekimine başvurmak yeterli olacak. İstek dahilinde farklı bir hekime kayıt yaptırma hakkı da bulunacak. 18 yaşından büyük olanlar kendi aile hekimlerini seçebilecekler.

- Aile hekimini değiştirme hakkı olacak mı?

Aile hekiminin yaşanılan yere yakın seçmek hizmetlerin kolay sunulması yönünden en doğru tercih. Nüfusun az ve dağınık olduğu bölgelerde hekim tercih etme sınırlılığı olabilecek, ancak şartlar elverdiği ölçüde hekim seçme özgürlüğü kısıtlanmayacak.

- Aile hekimim tatilde ya da hasta ise ne yapacağım?

Aile hekimi uzun süre yerinde olamaması durumunda, vekil aile hekiminin kim olduğu hastalara bildirecek. Eğer aile hekimi grup halinde diğer hekimlerle birlikte çalışıyorsa, onlardan biri kayıtlı hastaya yardımcı olacak.

- Başka bir belediye sınırları içine taşınırsak ne yapacağız?

Bu durumu aile hekimine bildirmek gerekecek ve hekimden alınacak formlarla yeni taşınılan bölgedeki bir aile hekimi seçilerek kayıt yaptırılacak.

- Sevk zincirine girmezsem ne olur?

Sevk zincirine girmek istemeyen hastalar zorlanmayacak. Ancak sevk zincirine uymaksızın hastaneye başvurmayı tercih eden hastalar, tahakkuk eden ücretin bir kısmına katılacak.

- Acil durumlarda ne yapmalıyım?

Acil durumlarda aile hekimine başvurulabileceği gibi acil servislere de doğrudan başvurulabilecek. Sağlık kayıtlarının bütünlüğünün temini açısından ilgili kurumun ve aile hekiminin kısa sürede bilgilendirmesi hastanın menfaatine olacak.

- Aile hekimliği hizmetinden hangi saatlerde yararlanabilirim?

Seçilen aile hekimi bölgenin özelliklerine göre çalışma saatlerini belirleyecek, değişiklik durumları bildirilecek.

- Aile hekimliğinde de kuyruklar olacak mı?

Muayeneden önce randevu alındığı takdirde bekleme süresi çok azalacak, kuyrukta bekleme sona erecek.

- Aile hekimine ücret ödeyecek miyim?

Hizmetin finansmanı, Genel Sağlık Sigortası çıkana kadar, devlet tarafından karşılanacak, tamamen ücretsiz olacak. Herhangi bir sigortası olmayan ve yeşil kart alamayan vatandaşlar da herhangi bir ücret ödemeden sisteme dahil olabilecek.

- Mevcut sağlık ocakları ne olacak?

Yerleşim ve dağılımı uygun olan sağlık ocakları aile hekimliği uygulama merkezleri olarak kalacak. Yani sağlık ocakları kapatılmayacak.

Bu uygulama ile sağlık hizmetleri özelleştiriliyor mu?

Aile hekimliği uygulamasında tüm giderler devletçe karşılanacak. Ayrıca kişiler bu hizmetler nedeniyle hiç bir ücret ödenmeyecek. Yani hizmetin verildiği yer kamu mekanı olmasa da kamu eliyle yürütülen hizmet olacak.

Tüm toplumu ilgilendiren sağlık kampanyaları nasıl yürütülecektir?

Aile hekimliği hizmetleri mevcut sağlık ocaklarında ve bunların yetersiz olduğu yerlerde diğer mekanlarda yürütülecek. Bunun yanı sıra her ilçede en az bir adet olmak üzere ihtiyaca göre toplum sağlığı merkezleri oluşturulacak. Toplum sağlığı merkezleri bulundukları bölgenin çevre sağlığı hizmetleri, adli tıp hizmetleri, okul sağlığı hizmetleri gibi toplum sağlığını ilgilendiren hizmetlerin yanı sıra aile hekimlerinin uygulayacağı sağlık hizmetlerinde destekleyici ve denetleyici görevler alacak. Toplumsal sağlık kampanyaları bu merkezlerin koordinasyonunda, aile hekimleri ile işbirliği içinde yürütülecek.
Yayın tarihi: 11.03.2005
845
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.