Sağlık

Herkes bu hastalıktan muzdarip

Herkes bu hastalıktan muzdarip

Kendinizi sürekli yorgun hissediyor, çabuk asabileşiyor, konsantre olmakta zorlanıyor ve seks isteğinizde azalma yaşıyorsanız, 21. yüzyılın hastalığına yakalandınız demektir...

Stres bozukluğundan kaynaklanan 'adrenal yorgunluğu', stresle baş etmek için kortisol hormonu salgılayan böbrek üstü bezlerinin (adrenaller) aşırı çalışmaktan yorgun düşmesinden kaynaklanıyor. Bu hastalığı WHO da kabul ediyor.

Kendinizi sürekli yorgun hissediyor, çabuk asabileşiyor, konsantre olmakta zorlanıyor ve seks isteğinizde azalma yaşıyorsanız "21. yüzyılın hastalığı" olarak tanımlanan "adrenal yorgunluğundan" mustarip olabilirsiniz.

Modern yaşamın "yan etkisi" olan stres bozukluğundan kaynaklanan "adrenal yorgunluğu", stresle baş etmek için kortisol hormonu salgılayan böbrek üstü bezlerinin (adrenaller) aşırı çalışmaktan yorgun düşmesinden kaynaklanıyor. Adrenallerin yoğun stres karşısında yorulmasıyla vücuttaki kortisol seviyesi hızla azalıyor ve vücudumuz stresli durumlarda etkili biçimde tepki veremiyor.

Rahatsızlığı artık Dünya Sağlık Örgütü de (WHO) tanıyor. Milliyet Gazetesi'nin haberine göre İngiliz beslenme uzmanı Rhian Stephenson, adrenal yorgunluğu yaşadığından şüphelenen kişilerin öncelikle başka bir hastalıkları olup olmadığından emin olmak için test yaptırmasını tavsiye ediyor. Stephenson, tam tahıl, yağlı balık ve meyve açısından zengin beslenmenin yanı sıra düzenli egzersiz ve televizyon izlemek gibi rahatlatıcı aktivitelerle semptomların hafifletilebileceğini belirtiyor.

Adrenal yorgunluğu terimini ortaya atan Kanadalı alternatif tıp uzmanı Dr. James Wilson nedenlerini ve belirtilerini şöyle sıralıyor:

NEDENLER
Kötü beslenme (beyaz un, düşük lifli gıdalar, şeker, yetersiz sebze ve meyve)
Yorgunken uyarıcı olarak tatlı, tuzlu yiyecekler yemek ya da tatlandırılmış ve kafeinli içecekler içmek
Yorgun olmaya rağmen geç yatmak
Kendini beceriksiz hissetmek
Mükemmel olmaya çalışmak
Hiçbir kazancı olmayan durumlarda bulunmak
Çok az eğlenceli ya da canlandırıcı aktivite yapmak

BELİRTİLER
Nedensiz yorgunluk
Sabah yataktan kalkmakta zorlanmak
Gün içinde enerji için kahveye, kolaya, tuzlu ve tatlı atıştırmalıklara ihtiyaç duymak
Bitkin ve stresli hissetmek
Hayatın günlük zorunluluklarıyla başa çıkmakta zorlanmak
Stresten ya da hastalıktan kurtulamamak
Eğlenememek
Seks isteğinde azalma
Yayın tarihi: 12.01.2010
912
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.