Sağlık

Her yıl 30 bin kadın meme kanseri

Her yıl 30 bin kadın meme kanseri

Sağlık Bakanlığı verilerine göre Türkiye'de her yıl yaklaşık 30 bin kadın meme kanserine yakalanıyor.

En sık görülen kanserler arasında yer alan meme kanserinden korunmanın en etkili yolu erken teşhis.

Sağlık Bakanlığı Kanserle Savaş Dairesi, kadınlara meme sağlığına özen gösterme çağrısında bulunuyor. Bakanlık, 20 yaşın üzerindeki tüm bayanlara ayda bir kez kendi kendine elle meme kontrolü yapmalarını tavsiye ediyor. Bakanlıktan yapılan açıklamada bu tür kanserlerde en sık görülen belirtilerin memede ağrısız bir kitlenin ortaya çıkması ve meme yapısında oluşan şekil değişikliği olduğu belirtiliyor. Kadınların kendi kendilerine meme muayenelerini adet bitim tarihinde yapmaları, doğal veya cerrahi sebeplerle adet kesilme hali söz konusu ise bu muayenelerin her ayın aynı günü tekrarlanması öneriliyor.

Kadınların kendi kendilerine meme muayenelerini, ayna karşısında dikkatli bir gözlemle yapabileceği ifade ediliyor. Kontrollerde memede ele gelen sertlik veya kitle tespiti ve meme başlarının pozisyonlarında değişiklik, kalınlaşma, kızarıklık, akıntı veya yara gibi rahatsızlıkların görülmesi halinde derhal bir hekime başvurulması isteniyor.

Kadınlarda ileri yaşın meme kanseri açısından risk faktörlerinin başında yer aldığı hatırlatılan açıklamada, yeni meme kanseri tanısı konulan kadınların yüzde 70'inin 50 yaş üzerinde olduğu kaydediliyor. Açıklamada, 50 yaşın üzerindeki kadınlarda meme kanseri görülme sıklığının, yaşı 50'nin altında olan kadınlardan 4 kat fazla olduğu aktarılıyor. Açıklamada, 50 yaşın üzerindeki kadınlara da yılda bir kez mutlaka hekime muayene olmaları ve mamografi çektirmeleri tavsiye ediliyor.

Emziren annelerde meme kanseri görülme oranının diğer annelere göre oldukça düşük olduğu hatırlatılarak, "Meme kanserinden korunmak için vücut ağırlığı kontrol altında tutulmalı, doğru besinlerle beslenmeye özen gösterilmeli, stres azaltılmalı, alkol ve sigaradan uzak durulmalı, spor yapılmalı ve haftada 3-4 kez yarım saat yürüyüş yapılmalı" deniliyor.
Yayın tarihi: 16.05.2005
702
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.