Sağlık

Her yıl 20 milyon kişi beyin krizi geçiriyor

Her yıl 20 milyon kişi beyin krizi geçiriyor

Her yıl dünyada 20 milyon insan beyin krizi hastalığına yakalanıyor. Bunlardan 5 milyonu ölüyor. Birçok hastayı da sakat bırakıyor. Üretici olan bireyi tüketici durumuna sokuyor.

Türk Beyin Damar Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Gazi Özdemir, her yıl dünyada 20 milyon insanın beyin krizi hastalığına yakalandığını söyledi.

Prof. Dr. Özdemir, yaptığı açıklamada, sağlık olanaklarıyla birlikte yaşlı nüfus oranının yükseldiğini ve yaşlılık hastalıklarınınartığını belirterek, bu hastalıkların başında beyin krizinin geldiğinibelirtti.

Hastalığın, beyindeki bir damarın tıkanması veya ileri derecede büzüşmesi sonucu beynin kansız, dolasıyla oksijensiz ve besleyici maddelerden mahrum kalması sonucunda meydana geldiğini kaydeden Prof. Dr. Özdemir, ayrıca beyin kanamasının da hastalığa neden olduğunu vurguladı.

Prof. Dr. Özdemir, hastalığın daha çok 60 yaş üzerindeki kişilerde görüldüğünü, Türkiye`de yaklaşık yılda 125 bin kişinin beyin krizi hastalığına yakalandığını belirterek, şöyle konuştu:

`"Her yıl dünyada 20 milyon insan beyin krizi hastalığına yakalanıyor. Bunlardan 5 milyonu ölüyor. Birçok hastayı da sakat bırakıyor. Üretici olan bireyi tüketici durumuna sokuyor. Kanı sulandırmak amacıyla bol su içmek ve arada kan vermek beyin krizinden korur. Hastalıktan korunmak için beyni stres ve telaştan uzak tutmak gerekiyor. Tuzlu, yağlı et, hayvansal yağlar, kızartmalar hastalığın oluşmasına neden olur. Sigara, alkol ve uyuşturucu madde kullanımı da beyin krizini körükler."
Yayın tarihi: 21.04.2002
625
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.