Sağlık

Her yıl 15 bin kalp hastası doğuyor

Her yıl 15 bin kalp hastası doğuyor

Osmangazi Üniversitesi (OGÜ) Tıp Fakültesi Pediatrik Kardiyoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Zübeyir Kılıç, ``Türkiye`de her yıl 15 bin civarında doğumsal kalp hastası aramıza katılıyor`` dedi.

Kalp Haftası dolayısıyla doğumsal kalp hastalıkları konusunda bir basın toplantısı düzenleyen Prof. Dr. Kılıç, kalp hastalıklarının, çocukluk yaş grubunda daha sık olarak görüldüğünü belirtti. Bu hastalıkların bir kısmının doğumsal kalp hastalığı olduğunu bildiren Prof. Dr. Kılıç, her canlı doğan bin bebeğin 10`unda kalp hastalığı gözlendiğini ifade etti.

``Türkiye`de her yıl 15 bin civarında doğumsal kalp hastası aramıza katılıyor`` diyen Prof. Dr. Kılıç, sözlerini şöyle sürdürdü:

``Doğumsal kalp hastalıklarının bir kısmı, erken önlem alınmazsa hayatı tehdit eder. Çocuklarda görülen kalp hastalıklarının yüzde 15-20`si ise çeşitli nedenlerle sonradan edinilmiş kalp hastalıklarıdır. Bunlar içinde en önemli ve en sık görüleni, romatizmal kalp hastalığıdır.``

Prof. Dr. Kılıç, hayatı tehdit eden veya cerrahi müdahalesi mümkün olmayan kompleks doğumsal kalp hastalıklarının doğum öncesinde teşhisinin mümkün olduğunu belirtti.

Doğumsal kalp hastalığından korunmanın her zaman mümkün olmadığını, ancak önlem almanın mümkün olduğunu bildiren Prof. Dr. Kılıç, bir hastanın tedavisine harcanacak para ile birçok hastanın yıllık korunma programlarının sağlanabildiğine dikkat çekti. Prof. Dr.Kılıç, bu nedenle okul ve toplum taramalarıyla, çocuklardaki kalp hastalıklarının erken tanımlanmasının gerektiğini belirtti.
Yayın tarihi: 08.04.2002
815
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.