Sağlık

Her yaşta dinç kalmak elinizde!

Her yaşta dinç kalmak elinizde!

Hürriyet Gazetesi yazarı Prof.Dr. Osman Müftüoğlu, bazı önemli konulara dikkat edildiği takdirde her yaşta dinç kalmanın mümkün olduğunu belirtiyor!

Toplam kalori ve yağ muhtevası daha düşük meyve, sebze ve baklagillerden oluşan zengin bir beslenme düzeniniz varsa, sigara kullanmıyorsanız,
kafein ve şeker bağımlısı değilseniz, temiz bir çevrede yaşıyor, düzenli ve ılımlı egzersiz yapıyorsanız, uykunuza özen gösteriyorsanız,
stresten kaçınıyorsanız, düzenli sağlık kontrolleri ve testleri için doktorunuzla görüşüyorsanız, daha iyi ve uzun yaşayabilirsiniz.

Sadece bunlarla yetinmiyor, dinç ve enerjik kalmak istiyorsanız, şu noktalara da dikkat etmek gerekiyor:

Fazla kalori yakın

Bunun için düzenli egzersiz yapmalı, güçlü ve sağlıklı kaslar oluşturmalısınız. Kaslarınızı mutlaka korumalı ve geliştirmelisiniz.

70 yaşına geldiğinizde 20 yaşındaki kaslarınızın ve kas gücünüzün neredeyse yüzde 30'unu kaybedeceksiniz. Yaşınız ve fiziksel düzeyinizi ne olursa olsun, kas güçlendirici ve direnç arttırıcı egzersiz ile gücünüzü koruyabilir, arttırabilir ve hatta kaybettiklerininzi kazanabilirsiniz.

Kemikleri güçlendirin

Kemik kırılganlığı sorunu (osteoporoz) ileri yaşlarda, özellikle kadınlarda sağlığı tehdit eden en önemli sorunlardan birisidir. Osteoporoz, orta ve ileri yaştaki erkekler için de önemli bir tehdittir. Dinç ve güçlü kalmak için kaslarınız kadar kemiklerinizi de önemsemelisiniz.

Kalsiyum muhtevası zengin yarım yağlı veya yağsız süt ürünlerini tüketmeye ve ilave kalsiyum desteği kullanmaya özen gösterin. Alkol ve kafeinin kemiklerinizi zayıflattığını unutmayın.

Düzenli egzersiz alışkanlığının kemik kitlenizi güçlendirdiği doğrudur. Özellikle ağırlık kaldırma egzersizleri kemiklere dosttur.
Osteoporozu önleyen ve tedavi eden ilaçlar ve doğal destekler için bir uzman doktor desteği zorunludur.

Aerobik yapmayı unutmayın

Yürüyüş, yüzme, golf gibi düzenli egzersizler aerobik kapasitenizi arttırır. Aerobik kapasitedeki artış, siz yaşlansanız bile kaslarınıza daha bol ve etkin oksijen sunumu sağlar.

Kolesterolü kontrol altına alın

Yaşlandıkça zararlı kolestrol (LDL kolestrol) yükselme, bazen de faydalı kolestrol (HDL kolestrol) düşme eğilimindedir. Düşük yağlı ve özellikle hayvansal yağlardan mahrum bir diyet uygulayarak, sigara içmeyerek, alkol tüketiminizi kısıtlayarak, düzenli egzersiz yaparak, ideal kilonuzu koruyarak kolestrol seviyenizi kabul edilebilir sınırlarda tutmaya gayret etmelisiniz.

Düzenli aralıklarla kolestrol, homosistein ve lipoprotein (a) testlerinizi yaptırmalısınız. Unutmayın! Damarlarınız ne kadar genç ve elastikse siz de o kadar genç ve enerjik kalacaksınız.

Tip 2 diyabeti önleyin

Siz yaşlandıkça hipertansiyon ve hiperkolestrolemi, tip 2 diyabet riskinizi de arttıracaktır. İdeal kilonuzu koruyarak, daha az karbonhidrat (özellikle şeker) ve kalori tüketerek, düzenli egzersiz yaparak tip 2 diyabet riskinizi de azaltabilirsiniz. Özellikle ailenizde diyabet sorunu olanlar varsa, bu önlemleri daha da önemsemelisiz.

Yağlanmayı azaltın

Özellikle karın çevresinde yağ birikiminin sağlıklı ve dinç bir yaşlılık için en önemli tehditlerden biri olduğunu hatırlamalısınız.

Karın çevresindeki yağ artışı orta ve ileri yaşın en önemli sağlık sorunlarından biri olan Metabolik Sendrom'un habercisi olabilir. Karın çevresi kadınlarda 88 cm'yi, erkeklerde 102 cm'yi geçmemelidir. Düşük kalorili beslenme ve düzenli egzersiz bu sorunun en basit çareleridir.

Kan basıncına dikkat

Hipertansiyon genç ve dinç bir yaşlılık sürecinin en önemli düşmanıdır. İnmeye (felç), kalp yetmezliğine, göz ve böbrek sorunlarına yol açar. Yaşlandıkça kan basıncınızın da sürekli bir yükseliş gösterebileceğini bilmelisiniz.

Eğer attığınız birinci zarda genetik risk olarak hipertansiyon varsa, 50 yaş sonrasında hipertansiyonlu olabilirsiniz. İdeal kilonuzu koruyarak, daha az tuz tüketerek, düzenli egzersiz yapıp yeterince uyuyarak, stres düzeyinizi düşürüp daha dingin bir yaşam planlayarak kısacası ikinci zarınızı doğru atarak kan basıncı kontrolünüzü kolaylaştırabilirsiniz.
Eğer hipertansiyonunuzun tedavisi için doktorunuz ilaç öneriyorsa mutlaka kullanmalısınız.

Bir öneri

Günde 100 kalori daha az almak, kiloyu engeller mi

Colorado Üniversitesi'nden Dr. James Hill, her gün alınan birkaç kilonun yaşlandıkça büyük sorunlar yaratacağını belirtmektedir. Dr, Hill, bu kilolardan her gün bir çörek yemekten vazgeçerek ya da ekmeğinizi her öğünde 1 dilim eksilterek kurtulmanın, daha sonra bu kiloları vermekten daha kolay olacağını belirtmektedir.

Wellness notları

Zeytinyağına öncelik tanıyın. Zeytinyağı tekli doymamış bir yağdır. Bu nedenle kalp için en sağlıklı olanıdır. Zeytinyağı kolestrolünüzü yükseltmez. Zeytinyağı sağlığınız için önemli yararları olan kalsiyum, E vitamini ve daha birçok fitokimyasal ihtiva eder. Sağlığınız için daha az yağ tüketmelisiniz, yağ seçiminizde zeytinyağına öncelik vermelisiniz.

Eğer portakal suyunu hazır satılan paketlenmiş kutulardan alıyorsanız son kullanma tarihinden 3-4 hafta daha erken tüketmeye ve kutuyu açtıktan sonra birkaç gün içinde bitirmeye özen gösterin. Bu önlemler portakal suyundan umduğunuz miktarda C vitamini alabilmeniz için gereklidir.

Bacakta varis riskini azaltmak için

Varisden korunmak veya verdiği rahatsızlıkları azaltmak için birkaç öneri:

Kilonuzu kontrol altında tutun.

Düzenli egzersiz yapın.

Oturduğunuzda ya da uzandığınızda kanın bacaklarınızdan kalbe geri dönmesine yardım etmek için bacaklarınızı kaldırın.

Destekleyici çoraplar giyin.

Grape Seed Extract'den yararlanın: Üzüm çekirdeğinde bulunan OPC'ler (Oligomeric Proantho Cyanidin) varis gelişimini geciktirebilir.
Yayın tarihi: 03.04.2003
1141
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.