Sağlık

Her yan hüzün...

Her yan hüzün...

Kendinizi hüzünlü, karamsar mı hissediyorsunuz? Daha önce kolayca yapılan işler gözünüzde büyümeye, zor gelmeye mi başladı?

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hayriye Elbi Mete, her 5 kişiden 1'inin yaşamlarında bir dönem depresyon geçirdiğini söyledi.

Kadınlarda risk daha yüksek
Her 100 erkekten 3'ünde, her 100 kadından 6'sında depresyon görülebildiğini açıklayan Prof.Dr.Mete,

"Kadınlar erkeklerden iki kat daha fazla depresyona yakalanıyor, ya da depresyon için yardım istiyor. Kadınlar en çok 35-45, erkekler 55-70 yaşlarında depresyon geçiriyor. Ailede depresyon geçiren bir kişinin olması, kadın olmak, yalnız yaşamak, yoksul olmak depresyon geçirme riskini artırıyor" dedi.

İştahsızlık başgösterir
Prof. Dr. Mete, "Kişiler kendilerini hüzünlü, karamsar hisseder. Daha önce kolayca yapılan işler gözünde büyümeye, zor gelmeye başlar. Depresyonu olan kişinin kendine güveni azalır, dikkatini toparlamak, gazetedeki bir yazıyı okumak güçleşir. Unutkanlık, dalgınlık başlar. İştah genellikle azalır, kilo verilir bazen de sıkıntı ile fazla yeme görülebilir. Ölüm düşünceleri, ölüm korkusu oluşabilir" diye konuştu.

Kronik hastalıklar oluşur
Depresyon döneminde bedensel sorunlarda da artış görülebildiğini kaydeden Prof. Dr. Mete, "Düzenli giden tansiyon kontrol edilemez olur. Çoğu zaman kronik hastalıkların ilk çıkışı depresyon dönemlerindedir. Birçok araştırma kalp krizi geçiren kişilerde depresyon tabloya eklendiğinde hastaların kalple ilgili sorunlarının, ikinci bir kriz geçirme riskinin arttığını göstermiştir. Yani depresyon kronik bir hastalığın gidişini kötüleştirdiği gibi kronik bir hastalık da depresyona neden olabilir" dedi.
Yayın tarihi: 09.05.2007
922
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.