Sağlık

Her uyku güzellik uykusu değil!

Her uyku güzellik uykusu değil!

Gerçek güzellik uykusu, gece uyunandır. Beynin salgıladığı melatonin hormonu hava karardıktan sonra üretilir. Cildin yenilenmesini de bu hormon başlatır.

Güncellenme tarihi:
Gözünüzü açar açmaz yataktan fırlamayın! Sakın, gözlerinizi açar açmaz yataktan fırlamak gibi bir hata yapmayın. En doğrusu, kediler gibi uyanmak: Yerinizden kalkmadan önce gerinin, dönün, esneyin, gevşeyin... Dolaşım sistemini harekete geçirmek... Bu, tıpkı 100 metrelik bir koşuya hazırlanmak gibidir. Çünkü kaslarınız yeni güne ağır ağır hazırlanır, dolaşım sisteminiz harekete geçer. Kortizol hormonu sabahın ilk saatlerinde iç pilimizi şarj etmeye başlar ve sabahın 6'sı ile 8'i arası kandaki kortizol oranı en yüksek düzeye çıkar. Güne soğuk duşla başlayın! İşte bu noktada cildin yenilenme işlemi sona ermiş, günlük koruma programı devreye girmiştir. Dermatologların, kortizol salgılamasının hızlandırılması için "soğuk" bir önerisi var: Sabahları duşun altında hiç olmazsa 3 saniye boyunca buz gibi suyu vücudunuza püskürtün. Buz gibi suyla irkilin, canlanın, güne zinde ve güzel başlayın. Güzellik uykusu uykuların en faydalısı. Ne mi bu güzellik uykusu... Sırları foto haberde! Tıklayın! Güzel bir uykunun ardından süper bir kahvaltı ve egzersiz, işte güne zinde başlamanın sırları... Foto galerilere bir göz atın!
Yayın tarihi: 17.03.2008
848
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.