Sağlık

Her üç kadından biri osteoporozla karşı karşıya

Her üç kadından biri osteoporozla karşı karşıya

Halk arasında ''Kemik erimesi'' olarak bilinen osteoporoz, her üç kadın ile her sekiz erkekte bir görülüyor ve kadın ölümlerinin en büyük ikinci sorumlusu.

50 yaşın üzerindeki her üç kadından birisinde görülen, tedavisi uzun süren ve oldukça pahalı olan osteoporozun, günümüzde önemli bir halk sağlığı sorunu olarak kabul edilmesi gerekiyor.

ABD'nin Ucla Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Stuart Silverman, osteoporozun kemiğin iç yapısına hasar verdiğinden, mikro yapıların korunması ve sağlamlaştırılmasının göz ardı edilmemesi gerektiğini söyledi.

Yalnızca kemik mineral yoğunluğunun artırılmasının da yeterli olmadığını, kemiğin kalitesinin artırmanın zorunlu olduğunu ifade eden Prof. Dr. Silverman, ''Araştırmalar gösteriyor ki, sadece kemik kütlesini, yani kemik mineral yoğunluğunu artırmak, kemik dayanıklılığını artırmada yeterli olmuyor. Bu nedenle kemiğin içi yapısının kalitesini artırmaya yönelik tedaviler uygulamak gerekiyor'' dedi.

OSTEOPOROZ'UN SOSYO-EKONOMİK BOYUTU

Osteoporozun, kemiklerde zayıflama ve kemik yapısının değişmesine bağlı olarak, kemiklerin daha kolay kırılır hale gelmesine yol açtığını belirten uzmanlar, özellikle ileri yaşlarda meydana gelen bu hastalığın, kırıkların ortaya çıkmasıyla yaşam kalitesini önemli ölçüde etkilediğine, sakatlık ve hatta ölümlere yol açtığına değiniyor.

Uzmanlar, hastalıktan korunmada dikkat edilmesi gerekenlerin başında, sağlıklı kemik gelişimi için dengeli ve özellikle de kalsiyumdan zengin beslenme, güneş ışınlarından azami faydalanma ile fiziksel aktivitenin önem kazandığına dikkati çektiler.

Bilim adamları, 50 yaşın üzerinde her üç kadın ile her sekiz erkekten birisinde görülen osteoporozun, kadın ölümlerinin ikinci en büyük sorumlusu olduğuna da işaret ederek, tüm dünyada yaklaşık 200 milyon kadının osteoporoz hastası olduğunu açıkladılar.
Yayın tarihi: 26.06.2003
574
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.