Sağlık

Her üç çocuktan biri guatr

Her üç çocuktan biri guatr

Okul çağındaki üç çocuktan birinin guatr hastası olduğunu belirleyen Sağlık Bakanlığı, iyot yetersizliğine bağlı gelişen guatrı kontrol altına almak için program yürütüyor.

Sağlık Bakanlığı'ndan edinilen bilgiye göre, okul çağındaki çocuklarda guatr görülme sıklığı yüzde 31.8. Dünyadaki önlenebilir zihinsel geriliğin başlıca nedeni olan iyot, insan vücudunda çok az miktarda bulunuyor ve normal büyüme ve gelişme için mutlaka gerekiyor. Türkiye'de iyot yetersizliğine bağlı görülen guatr da önemli bir halk sağlığı sorunu olurken, iyot yetersizliğinin ciddi olduğu durumlarda, bebek ve çocuklarda büyüme geriliği, zeka geriliği, okul çocuklarında başarısızlık, cücelik, gebelerde düşük ve ölü doğum yapma, her yaşta ise guatra neden oluyor.

İyot yetersizliğine bağlı hastalıkların önlenmesi amacıyla Sağlık Bakanlığı ve UNICEF işbirliğinde "İyot Yetersizliği Hastalıkları ve Tuzun İyotlanması Programı" yürütülüyor. Program kapsamında, UNICEF tarafından Sağlık Bakanlığı'na hibe edilen 25 tuz iyotlama makinesi küçük tuz işletmecilerinin kullanımına devredildi.
Yayın tarihi: 29.12.2004
956
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.