Sağlık

Her şeyin bir yeri var!

Her şeyin bir yeri var!

Gün içerisinde sık sık kullandığımız eşyaların yanlış kullanımı sağlık için bir çok olumsuzluğa neden olmakta. Peki eşyalarımızın doğru yerleri nereler olmalı?

Güncellenme tarihi:
Geçen gün aile hekimliği uzmanı Dr. Murat Keklikoğlu ile konuşuyorduk. Güncel konularla ilgisi inanılmazdır. Okuduğu bir yazı çok ilgisini çekmiş, yazıyı tercüme edip, derlemiş, bana da verdi okumam için. İlginç bilgiler var. Dr. Murat'ın derlediği yazıyı sizlerle paylaşmak istedim. Diş fırçası için en kötü yer: Lavabonun yanı Ortalama bir banyo lavabosunun santimetrekaresinde 1.3 milyon mikrop bulunur. Musluğu çok açtığımızda lavabo evyesinin içindeki mikroplar musluktan akan suyun basıncıyla havaya karışarak iki metreye yakın mesafeye kadar yayılabilir ve havada asılı kalır. Bunlar daha sonra havada süzülerek çevredeki eşyaların üzerine konarlar. Bu nedenle diş fırçanızı bir bardağın içinde, kapalı bir banyo dolabında tutun. Ayakkabılar için en kötü yer: Yatak odası dolabı En iyisi dışarıda giydiğiniz ayakkabıları kapıda çıkarmak ve girişteki bir ayakkabı dolabına koymaktır. Böylece dış ortamdan evinize alerjenleri, toksik maddeleri ve mikropları taşımamış olursunuz. Zira ayakkabılarınız kaldırımda yürürken orada yoğunlaşan birçok zararlı kimyasal maddeyi, mikropları ve polenleri toplar. Eve girerken ayakkabılarınızı çıkarın. Dışarıda giydiğiniz ayakkabıları kesinlikle yatak odanızdaki bir dolapta tutmayın. Böylece alerjilere neden olan polenleri ve sağlığınızı bozabilecek başka toksik maddeleri evinizden ve yatak odanızda uzak tutabilirsiniz. Uyku için en kötü yer: Kalın örtüler altı Geceleri vücudunuzun iç ısısındaki doğal düşüş uykuyu tetiklemetedir. Bu nedenle, yatakta vücudun aşırı ısınması uykuyu bozan bir faktördür. Uykuya dalmayı kolaylaştırmak için vücudunuzun el ve ayaklardan ısı kaybetmesine yardımcı olun. Çorapla yatmayın ve üzerinizi çok örtmeyin. Ayaklarınız uyurken açıkta kalırsa vücudun ısı kaybı kolaylaşır ve daha rahat uyursunuz. Hareketsiz kalmayın!
Yayın tarihi: 14.04.2009
1718
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.