Sağlık

Her kisti kanser sanmayın

Her kisti kanser sanmayın

Meme kanserinde erken teşhisin önemi büyük. Zira her kadının meme kanserine yakalanma riski yüzde 11-12 gibi ciddi bir oran taşıyor.

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Semih Aydıntuğ, kadınların yaklaşık yarısının hayatlarının bir döneminde göğüslerinde kistlerle karşılaşabileceklerini belirterek, bunun mutlaka kanser anlamına gelmeyeceğini söyledi.

Aydıntuğ, kadınlarda en sık görülen kanser tipi olan meme kanserinden ölümlerin, son yıllarda kendi kendini muayene ve erken teşhis sayesinde azaldığını vurguladı.

Yaş ilerledikçe meme kanseri riskinin giderek arttığına değinen uzmanlar, ailesinde kanser hikayesi olanların yanı sıra erken adet görenlerin, geç menopoza girenlerin, hiç doğum yapmamış, hiç emzirmemiş olanların, alkol, sigara ve çok yağlı beslenme düzenine sahip olanların meme kanseri riski altında olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Aydıntuğ, meme kanserinin erken tanıyla tedavi edilebilir bir hastalık olduğunu, ancak bir çok hastanın göğsündeki en ufak bir kist belirtisinde polikliniklere koştuğunu belirtti.

Meme tümörünün iyi ve kötü huylu olduğunu, iyi huylu meme hastalıklarının kanserden ayırt edilmesi gerektiğini belirten Aydıntuğ, iyi huylu tümörlerin doktor tarafından doğru teşhis edilmemesi halinde gereksiz tetkik ve tedavi yapılacağını ve hastanın boş yere korkmasına neden olacağını belirtti.
Yayın tarihi: 21.01.2004
797
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.