Sağlık

Her Kadının Düzenli Yaptırması Gereken Testler

Her Kadının Düzenli Yaptırması Gereken Testler

Kadınların bazı sağlık taramalarını düzenli ve zamanında yaptırması hayat kurtarıyor. Kanser tarama testleri, mamografi, tiroit, D vitamini düzeyi gibi testlerin ihmale gelmediğini söyleyen Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Halime Kaya Sezer, kadınların düzenli olarak yaptırması gereken sağlık taramalarını anlattı.

Güncellenme tarihi:

Henüz belirtilerine rastlanmayan bir hastalığı veya risk faktörünü ortaya çıkaran tarama testlerini yaptırmak için hastalanmayı beklemeniz gerekmiyor. 

HASTALIĞIN ORTAYA ÇIKMASINI BEKLEMEYİN!

Tarama testleri; henüz belirtilerine rastlanmayan bir hastalığı, zararlı bir durumu veya risk faktörlerini belirlemek için yapılan testlerdir. Jinekolojik muayenelerin, kanser tarama ve kan testlerinin yaptırılması için bazı şikayetlerin ortaya çıkmasını beklemek doğru bir yaklaşım değildir. Sağlıklı kadınların da önleyici tedbir olarak belli aralıklarla tarama testlerini yaptırması gerekir.

ÖNCE KANSER TARAMA TESTLERİ 

Hayat kurtarıcı testlerin başında kanser tarama testleri geliyor. Kanser tarama testleri ile ne kadar erken tanı konulursa tedavi şansı da o kadar iyi olur. Ultrasonografi eşliğinde yapılan yıllık jinekolojik muayene ile yumurtalıklardaki kitleler henüz küçükken saptanabilir. Yumurtalık kanseri genellikle belirti vermeden ilerler ve şikayetler ortaya çıktığında tedavi şansı azalmış olur. Erken evrede yakalanan yumurtalık kanserinde tedavi şansı yüzde 90 iken ilerlemiş yumurtalık kanserinde tedavi şansı yüzde 25’e düşer.

İŞTE DİĞER HAYATİ ÖNEM TAŞIYAN TESTLER...

Yayın tarihi: 07.03.2018
78603
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.