Sağlık

Her doğum bir mucizedir

Her doğum bir mucizedir

Türkiye'de jinekolojinin öncülerinden Prof. Dr. Aykut Kazancıgil, binlerce kadın tanıdı bugüne kadar...

Kadınlarla jinekologlar arasında gizli bir sözleşme vardır. Çoğu zaman en yakınlarımızla bile paylaşamayacağımız dertlerimizi jinekologların karşısında rahatça anlatabiliyorsak, bu, onlara duyduğumuz güvendendir. Doktorunuz size bu güveni verene kadar utanır, sıkılırsınız. Bunun nedeni onun bildiklerini bilememek, kendi sorunlarınızı tam tarif edememektir. Hele de bu bilgi size üst perdeden duyuruluyorsa, onun karşısında küçülebilirsiniz de. Peki ya masanın diğer tarafı? Meslek hayatları boyunca yüzlerce hasta görmüş jinekologlar?

Türkiye'de jinekolojinin öncülerinden Prof. Dr. Aykut Kazancıgil, binlerce kadın tanıdı bugüne kadar... En azından "Kadınların erkekleri değiştirmeye çalıştıklarını biliyorum" diyecek kadar. Taksim'de Kazancı Yokuşu'ndaki konaklarında 1930'da başlayan yaşamı Paris'e, Almanya'ya kadar uzandı. II. Dünya Savaşı sonrasında Paris Tıp Fakültesi'nde jinekoloji eğitimi aldı. Türkiye'ye döndüğünde ilk işi jinekoloji konusunda yayımlanmış ne kadar kitap varsa araştırmak ve bibliyografyasını çıkartmak oldu.

Prof. Dr. Aykut Kazancıgil, 75 yıllık bir ömre sığdırdığı her şeyi; hamilelik psikolojisinden anne karnındaki çocuğun gelişimine, eşcinsellikten Türkiye'deki bakirelik kavramına, menopoza, andropoza, adli tıbba kadar her konudaki düşüncelerini sakınmadan bizimle paylaştı. Doktor grevleri, Tabipler Odası'nın işlevi, alternatif tıp ve medyadik doktorlar konusunda diyecekleri vardı. Yahya Kemal, Ahmet Hamdi Tanpınar, Kemal Tahir gibi yazarlarla yakın temasa geçmiş bir hayattan; Orhan Peker, Burhan Uygur gibi ressam dostlarla yaşanan renkli anılardan derlenen bu kitabı okurken gerçek bir entellektüelin o ironik üslubuna siz de doyamayacaksınız.

Her Doğum Bir Mucizedir
"Aykut Kazancıgil Kitabı"
Söyleşi: Figen Şakacı
Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Yayın tarihi: 10.11.2005
912
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.