Sağlık

Her doğum annenin ömrünü kısaltıyor

Her doğum annenin ömrünü kısaltıyor

İngiliz aristokrasisine ait 356 yıllık nüfus kayıtlarını, soyağaçlarını inceleyen uzmanlar, doğan her çocuğun, annenin ömrünü kısalttığı sonucuna vardı.

ALMANYA'DAN Max Planck Enstitüsü ve İngiltere'den Cambridge Üniversitesi uzmanları, İngiliz aristokrasisine ait nüfus kayıtlarını mercek altına aldı. Dönem olarak da 1603 ile doğum kontrol haplarının yaygın olarak kullanılmaya başlandığı 1959 yılları arası seçildi. Sonuçlar, kadınlarda çocuk sayısıyla ortalama ömür arasında bir ilişki olduğunu ortaya koydu.

Babanın ömründe etkisi yok

İNGİLİZ Kraliyet Derneği'nin "Proceedings B" dergisinde yayımlanan araştırmaya göre doğan her çocuk, kadının ölüm riskini yüzde dört oranında artırıyor. Erkeklerdeyse ise böyle bir etkisi yok. Ancak her şeye rağmen kadınların ortalama yaşam süresi erkeklerden fazla. Bu, erkeklerin risk almaya, sigaraya, alkole ve dövüşe daha meyilli olmasından kaynaklanıyor.
Yayın tarihi: 17.06.2003
574
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.