Sağlık

Her derde deva ilaç: sarımsak

Her derde deva ilaç: sarımsak

İngiliz bilim adamları, sarımsakta bulunan bir maddenin, antibiyotiklere karşı direnç gösteren bakterileri öldürdüğünü tespit ettiler.

Doğu Londra Üniversitesi'nde görevli bilim adamı Ron Cutler başkanlığındaki ekip, laboratuvarda yaptığı deneylerde, sarımsakta bulunan "allicin" maddesinin, en etkili antibiyotiklere karşı direnç gösteren bakteri gruplarını öldürdüğünü belirledi.

Bilim adamları, geniş çaplı klinik deney yaparak, allicin içeren ilaçların, hastanelerdeki tehlikeli stafilokok enfeksiyonlarını azaltıp azaltmayacağını araştıracaklar.

Cutler, laboratuvarda yapılan deneylerde, allicin maddesiyle çeşitli stafilokoklara karşı başarılı sonuçlar elde ettikten sonra, bu maddeyi içeren burun spreyleri, kapsüller ve sabunlar geliştirdiklerini söyledi.

Stafilokokların hemen hemen bütün insanlarda deri üzerinde ve burunda yaşadıklarını belirten Cutler, geliştirilen ilaçlarla enfeksiyon tehlikesini kaynağından önlemeyi amaçladıklarını açıkladı.
Yayın tarihi: 25.12.2003
853
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.